Jaký je vztah mezi zánětem a otokem?

Zánět a otok jsou tak úzce příbuzné, že někteří lidé používají pojmy zaměnitelně, ale nejsou synonymní. Jednoduše řečeno, zánět je reakce těla na fyzické poškození nebo jiný dráždivý účinek a otok je jedním příznakem, který může být způsoben zánětem. Jiné příznaky zánětu zahrnují zarudnutí, teplo a bolest. I když se často objevují otoky a záněty a zánět je velmi častou příčinou lokalizovaného otoku, otok může mít i jiné příčiny a všeobecné otoky postihující celé tělo pravděpodobně nebudou způsobeny zánětem.

Podráždění nebo poškození buněk těla vyvolává zánět jako obrannou odpověď. Toto poškození může mít formu fyzického zranění. Popáleniny, omrzliny a chemické dráždivé látky také způsobí zánět. Zánět může být také způsoben patogeny infikujícími buňky nebo imunitní odpovědí.

Tělo vyvolává zánět, který opravuje a minimalizuje poškození způsobené těmito dráždivými látkami. Kapilary v místě zánětu se dilatají, zpomalují tok krve ven z oblasti a umožňují bílým krvinkám napadat cizí buňky. To je to, co způsobuje, že zapálené oblasti se zčervenávají a cítí se horké. Receptory na bolest jsou také stimulovány a povzbuzují oběť, aby chránila oblast.

Další důležitou odpovědí je otok. Zánět způsobuje, že oblast se naplní tekoucí kapalinou z kapilár. Otočí nejen podložky a chrání místo podráždění, bílkoviny v tekutině také pomáhají nést protilátky, které pomáhají bojovat s infekcemi a urychlují hojení. V případě poranění pomáhá tlak v tekutině zpomalit krvácení, což dává krev do sraženiny.

Pokud jsou záněty a otoky závažné, je možné učinit kroky k zmírnění příznaků. V závislosti na povaze podráždění může být led aplikován na dilataci krevních cév, čímž zmírní bolest, zarudnutí a otok. Nadpřirozené protizánětlivé léky, jako je aspirin, acetaminofen a ibuprofen, poskytují úlevu od zánětu i otoku. Zánět a otoky naznačují, že existuje problém a zvláště těžký nebo dlouhodobý zánět by měl být pozorován lékařem.

I když se často objevují záněty a otoky, otok může mít jiné příčiny, různé závažnosti, od mírného nepohodlí až po vážné. Opuch související se zánětem se obvykle zaměřuje na určitou oblast nebo zranění. Není-li otok lokalizován, je třeba zvážit další příčiny. Pacienti s extrémním, chronickým nebo jinak znepokojivým otokem by měli konzultovat s lékařem.