Jaký je vztah mezi cholinem a inositolem?

Cholin a inositol jsou základní živiny, které jsou často považovány za členy B-komplexu vitamínů. Spolupracují na vytvoření lecitinu, což je typ lipidu, který je potřebný k vytvoření zdravých membrán pro všechny živé buňky v lidském těle. Zvýšená paměťová funkce, prevence rakoviny, zdraví srdce a růst vlasů jsou všechny přínosy těchto živin pro zdraví.

Zahrnutí cholinu i inositolu do komplexu vitamínů B není zcela přesné, protože tělo přirozeně produkuje obojí. Tělo však někdy nevytváří dostatek ani k udržení zdravých hladin a je třeba zvýšit příjem potravin obsahujících lecitin nebo lecitinové doplňky. Hladiny cholinové výroby jsou často potlačeny v době růstu a vývoje. Inositol je produkt glukózy, takže jestliže má jedinec problémy s hladinou glukózy, hladiny inositolu budou také nesprávné.

Obě tyto látky jsou důležitými živinami pro vývoj mozku. Inositol má uklidňující účinek na centrální nervový systém a používá se k léčbě deprese, záchvatů úzkosti a nespavosti. Cholin ovlivňuje oblasti mozku zodpovědné za paměťové funkce a učení. Výzkum ukazuje, že cholin může zlepšit paměť a může pomoci předejít demenci, Alzheimerově chorobě a ztrátě paměti související s věkem.

Cholin a inositol mohou zabránit rakovině. Několik studií zjistilo, že ženy s vysokým příjmem cholinu mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu. Podobně vědci zjistili, že kyselina fytová, rostlinný zdroj inositolu, má protirakovinové vlastnosti. To by mohlo být důvodem, proč by vysoké vlákniny, bohaté na rostlinné stravy mohly odvrátit rakovinu.

Jak cholin, tak i inositol hrají roli ve zdraví srdce. Při konzumaci doporučených množství cholinu se mohou snížit hladiny aminokyselinového homocysteinu, což je marker poškození tkání a také uznávaný rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění. Vysoký příjem cholinu je také spojen se sníženou úrovní chronického zánětu, který je klíčovým faktorem srdečních onemocnění. Inositol snižuje hladinu cholesterolu v krvi a také pomáhá syntetizovat fosfolipidy, které tělu pomáhají využívat tuky. Inositol pomáhá předcházet oxidaci lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) cholesterolu, což je klíčový prekurzor potenciálně smrtelného kalení tepen.

Podpora růstu vlasových buněk je dalším úkolem jak cholinu, tak i inositolu. Podporují růst zdravějších a silnějších vlasů a také stabilizují buněčné membrány a chrání vlasové folikuly před poškozením. Někteří věří, že zejména inositol může hrát roli v prevenci vypadávání vlasů a plešatosti.

Cholin a inositol mohou být užívány společně nebo jednotlivě jako doplňky stravy. Jejich funkce se může zlepšit, když se užívá v tandemu, ale jejich individuální účinnost nezávisí na tom. Žádná z těchto živin nemá zavedený Doporučený denní příjem (RDI). Cholin se vyskytuje v potravinářských zdrojích, včetně žloutku, sóji, ořechů, masa z masa, karfiolu, čočky, ovesu a lnu. Inositol se nachází v fazolech, hrachu, hnědé rýži, hovězím mozku a srdci, rozinky, grapefruitu a nerafinované melasy.