Jaký je rozdíl mezi mrsa a vre?

MRSA a VRE (staphylococcus aureus rezistentní vůči meticilinu a enterokoky / enterokoky rezistentní na vancomycin) jsou dva typy bakterií, které žijí v různých částech těla a jsou odolné vůči určitým antibiotikům. Tato rezistence způsobuje infekci buď zárodkem, který je náročný na léčbu, a představuje zvláštní riziko pro ty nemocné. Infekce se nejčastěji šíří v nemocnicích, i když existují společné formy MRSA. Hlavními rozdíly mezi těmito dvěma bakteriemi jsou, že jsou oddělenými bakteriemi a jsou odolné vůči různým druhům antibiotik.

Stafylokoky a enterokoky nejsou vždy MRSA nebo VRE. Tyto typy bakterií jsou specializované a vyvinuly rezistenci na meticilin nebo vankomycin. Pravidelné formy stafylokoků a enterokoků by mohly být účinně léčeny těmito antibiotiky, ačkoliv by mohly být upřednostněny jiné antibiotika, aby se zabránilo povzbuzování bakterií stafylokoků nebo enterokoků k rozvoji této rezistence. Stojí za to poznamenat, že všichni lidé mají tendenci nosit určité množství stafíků nebo enterokoků a někdy typy, které lidé nesou, jsou MRSA a VRE. To neznamená, že osoba je nakažená nebo bude někdy infikována, ale pouze že jsou kolonizováni nebo udržují bakteriální kolonii těchto specializovaných bakterií.

Když mají lidé MRSA, ať už jsou pouze kolonizováni nebo infikováni, bakterie žijí hlavně v nosu a někdy i na kůži. VRE nejčastěji žije ve střevech nebo ženských pohlavních orgánech. Pokud se bakterie dostanou na ruce nebo kůži, mohou se dostat z ruky do ruky, dalšího styku s kůží a odtud se mohou dostat do dýchacího ústrojí, dalších tělesných otvorů nebo do otevřených ran.

Infekce způsobené VRE jsou přenášeny z kůže na kůži s mírně nižší připraveností než MRSA, častější infekce je výsledkem tekutiny a kontaktu s pokožkou. To činí z MRSA potenciálně nebezpečnější a snadnější přenos. Zvláště v nemocničním prostředí, kde jsou lidé nemocní a náchylnější k infekci, představuje MRSA větší riziko. Na druhé straně jsou infekce VRE hlášeny v rostoucím množství v nemocnicích a zdravotnických zařízeních.

Dobrou zprávou je, že existují antibiotika, které mohou zabíjet MRSA a VRE, ale infekce musí být identifikovány brzy a správné léky vybrané, aby se dosáhlo nejlepších výsledků. Kromě toho mohou být obě tyto bakterie zabity pomocí jednoduchých protokolů čištění. Samotné mytí rukou může významně snížit šíření obou onemocnění a udržování čistoty nemocnic nebo jiných zdravotnických zařízení a zařízení je zásadní. Nedodržení těchto protokolů může způsobit rozšíření zárodečných kmenů, což představuje mimořádné riziko pro zdravotně zranitelné osoby.

Jedním z problémů, které sdílejí MRSA a VRE, je, že mohou vyvinout rezistenci vůči jiným antibiotikům. Pokud tyto supergermy budou i nadále bojovat proti novým antibiotikům, které se používají k jejich léčbě, je možné, že se nakonec stanou nevyléčitelnými. Tyto poznatky vedly ke změnám ve způsobu použití antibiotik, přičemž většina lékařů je nyní více váhavá k jejich použití, pokud si nejsou jisti, že léčí bakteriální infekci. Méně časté používání může vést k méně příležitostem pro bakterie, jako jsou MRSA a VRE, k vytvoření nové nebo dodatečné rezistence vůči antibiotikům.