Jaký je rozdíl mezi léky na mimopracovní a léky na předpis?

Existuje celá řada rozdílů mezi léky na předpis a léky, které nemají k dispozici, protože každý, kdo navštívil pohotovost nebo rodinný lékař, může potvrdit. Léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu, jsou obecně určeny pro méně závažné onemocnění, jako je porucha trávení, bolesti hlavy nebo kašel, zatímco léky na předpis mohou být použity například k léčbě závažných onemocnění, jako je cukrovka, rakovina nebo srdeční onemocnění. Léky bez předpisu obvykle nejsou formulovány tak, aby byly stejně silné jako jejich předepsané protějšky, i když to nemusí nutně odrážet jejich účinnost.

Jeden rozdíl mezi oběma druhy léků je přístup. Pouze kvalifikovaní a licencovaní lékaři mohou nařídit léky na předpis pro své pacienty a tyto pokyny mohou vyplnit pouze kvalifikovaní lékárníci. Léky bez předpisu však nevyžadují lékařskou objednávku a mnohé je možné zakoupit v jiných prodejnách než v lékárnách. Předepsaný přípravek je určen konkrétnímu pacientovi a nemůže být legálně sdílen s ostatními. Nepředepsané léky však mohou být předány jakémukoliv příteli, spolupracovníkovi nebo rodinnému příslušníkovi trpícímu stejnou onemocněním, pokud jsou dodržovány správné pokyny pro dávkování.

Dalším rozdílem mezi těmito dvěma léky je formulace. Předepsané léky jsou obvykle formulovány na léčebnou sílu, aby lékař poskytl agresivní léčbu. Neoprávněné použití těchto léčiv by mohlo skončit v tragédii, protože existuje nějaký počet lékových interakcí, které je třeba vzít v úvahu dříve, než pacient obdrží lék. Na druhou stranu nepředepsané léky jsou obecně formulovány na sílu považovanou Food and Drug Administration (FDA) za “bezpečnou a účinnou”. Pokud jsou řádně dodržovány pokyny pro dávkování, lze mnohé léky užívat bez obav z nebezpečných interakcí nebo předávkování.

Náklady jsou dalším rozdílem mezi mnoha z těchto léků. Téměř všechny formulace léků na předpis jsou chráněny patentovými zákony po určitý počet let, což znamená, že léková společnost odpovědná za tvorbu předepsaného léčiva může cenu svých exkluzivních léků odpovídajícím způsobem ocenit. Pouze jeden výrobce léčivých přípravků může učinit lék na spánky na předpis nazvaný Ambien®, třebaže jiné léky mohou dosáhnout podobných cílů. Většina volně prodejných lékových forem již není proprietárním tajemstvím, takže řada firem může vyrábět aspirin nebo sirup na kašel a soutěžit vedle sebe na regálech obchodů.

Dotované léky jsou také zahrnuty v mnoha pojistných plánech, což znamená, že pacienti platí jen malou odečitatelnou dávku drahých léků na předpis. Nepředepsané léky jsou zřídka kryty pojištěním, což znamená, že spotřebitel musí zaplatit celou tržní cenu za tyto léky. Některé léky, které nejsou předepsané, a to zejména ty, které kdysi byly k dispozici pouze na předpis, mohou být mírně drahé, ačkoli většina léků, které jsou bez lékařského předpisu pro rutinní onemocnění, je obecně levná. Zatímco předepsaná lék může nebo nemusí mít levnější generickou verzi, může lék bez předpisu vyráběný uznávanou společností, jako je Bayer, soutěžit s levnějšími značkami obchodů nebo s podobnými léky vyráběnými méně známými společnostmi.