Jaký je rozdíl mezi hladkými a kosterními svaly?

Existuje mnoho různých typů tkání v lidském těle, které všechny spolupracují, aby umožnily lidem fungovat denně. Jedním z takových typů je svalová tkáň. Většina lidí si uvědomuje, že svaly se smluví, aby nám pomohly pohybovat nebo vykonávat fyzické úkoly, ale ve skutečnosti existují různé typy svalů. Dva z těchto typů, hladké a kosterní svaly se liší především funkcí, složením a strukturou.

Existují tři druhy svalové tkáně v těle: hladké, kostrové a pruhované svaly. Hladký sval se týká velkého množství svalů, které napájí tubusové systémy těla. Striated, obvykle nazývaný jako srdeční sval, se nachází v srdci a pracuje na kontrakci v časových jednotkách. Kostní sval je nejznámější typ svalu, a to je definováno tím, co je připojeno k kosti, což umožňuje pohyb.

Ačkoli hladké a kosterní svaly se liší mnoha způsoby, jsou také podobné povahy. Veškeré kontrakce svalových tkání, obvykle iniciované elektrickou stimulací nervového systému. Existují v podstatě čtyři způsoby, jak se všechny svalové tkáně překrývají. Pochopení těchto čtyř společných poměrů může zlepšit porozumění základním rozdílům.

Dvě ze čtyř společných témat již byly diskutovány: schopnost kontraktace a excitabilita, která se týká charakteristické elektrické stimulace. Další dvě překrývající se svalové funkce jsou schopnost rozšířit se a vrátit se do původního tvaru, který oba hrají do svalové kontrakce. Kardiální, hladké a kosterní svaly mají všechny tyto vlastnosti, a proto jsou klasifikovány jako svaly.

Rozdíly mezi těmito typy svalů jsou v porovnání s jejich podobností výrazné. Hladký sval se vyskytuje výhradně jako výstelka mnoha tubulárních struktur těla. Tyto struktury zahrnují střeva, žaludek a krevní cévy. Když je třeba, aby byla krev na místo proti gravitaci přinucena, spoléhá se na hladké svaly, aby napomohla její přepravě. Tímto způsobem hladký sval umožňuje pohyb látek v celém těle.

Kostní sval je pojmenován pro umístění v těle v těsné blízkosti kostry. Když uvidíte biceps roztrhaného jednotlivého vyboulení nebo pracovní čtyřkolky maratónského běžec, jste svědky kosterních svalů v práci. Přemýšlejte o dvou kostech, mezi nimiž jsou svaly spojené prostřednictvím chrupavkových struktur známých jako vazky. Když se sval uzavře, vytáhne tyto vazy, což způsobí, že se kosti pohybují. To je způsob, jak kosterní sval funguje k pohybu kostí.

Impulsy z nervového systému říkají kosterním svalům, kdy a jak jednat. Tyto svaly mohou být také dobrovolně smluveny, zatímco hladké svaly se spoléhají na podvědomé nedobrovolné působení nervového systému. To je další primární rozdíl mezi hladkými a kostrovými svaly. Ačkoli jsou některé podobné a v mnoha jiných odlišné, hladké a kosterní svaly jsou důležité aspekty zdravě fungujícího lidského těla.