Jaké jsou způsoby, jak opravit prasklý zub?

K opravě prasklého zubu může zubní lékařka potřebovat buď korunu, nebo náplň. Druh léčby obvykle závisí na závažnosti trhliny. Drobné povrchové praskliny jsou pro většinu lidí poměrně normální, a tyto mohou být obvykle zuby a leštěné zuby, aby byly méně nápadné. Když se zub rozsekne úplně ve dvou, zubní lékař bude obvykle muset vyhodnotit poškození, aby zjistil, zda by ho měl opravit korunou nebo náplní. K opravě těžce popraskaného zubu může být zapotřebí koruna, zatímco praskliny, které jsou menší, mohou být ošetřeny náplněmi.

Primární problém se zuby, které jsou rozštěpeny ve dvou kusech a ponechány nezpracované, je, že se trhliny pravděpodobně časem zhorší. To se stává v podstatě stejným způsobem jako popraskané čelní sklo v autě. Krakování se obvykle rozšiřuje, dokud se celý zub neodlomí na dva kusy. Ve většině případů trhlina zahrnuje celý zub od nervu až k povrchu. Kožní kanál může být nezbytný k opravě prasklého zubu u osoby, která má zubní trhlinu, která se šíří do nervů zubů.

Osoba, která má malou povrchovou trhlinu, která se často nazývá linie šílenství, obvykle nevyžaduje léčbu od zubaře. Někteří lidé se rozhodli mít povrchové trhlinky leštěné zubním lékařem, aby nebyly viditelné, ale to není vždy nutné. Tyto malé povrchové trhliny ovlivňují pouze smalt zubu a normálně nezpůsobují žádné nepohodlí. Někteří lidé mohou cítit hrubé škvrny způsobené těmito povrchovými prasklinami na zubech jejich jazykem. S povrchovými prasklinami obroušenými a leštěnými zubním lékařem by se neměly objevovat pouze trhliny, ale také by se mohly odstranit nerovnosti.

K opravě prasklého zubu bude muset zubař posoudit poškození, aby zjistila, který typ léčby je nejlepší. Korunky mohou být velmi užitečné pro zuby, které mají velké trhliny, protože obvykle mohou zabránit šíření prasklin. Výplně jsou obvykle užitečné pro drobné trhliny, ale v případě, že se začnou rozšiřovat trhliny, je třeba je časově prodloužit. Někdo by mohl chtít opravit popraskaný zub s náplní pro dočasnou rychlou fixaci. Výplně mohou být také dobrou volbou pro osobu, která si nemůže dovolit korunu, protože výplně jsou obvykle levnější než koruny.