Jaké jsou výhody mangosteenových tobolek?

Mangosteenové tobolky jsou doplňky výživy, jejichž obsah je odvozen od tropického ovoce nazývaného mangosteen. Nevztahuje se na mango, je známo, že tyto ovoce byly již mnoho let používány místně k potírání řady onemocnění. Obliba mangosteenových kapslí pro použití jako doplňku stravy se dramaticky zvýšila na počátku až polovina roku 2000, stejně jako konzumace mangosteenového džusu pro tentýž účel. Kapsule jsou obvykle uváděny na trh jako způsob, jak zvýšit obsah antioxidantů ve stravě.

Potenciální přínos mangosteenových tobolek je mnoho. Existují skutečné důkazy, které naznačují, že živiny nalezené v mangosteenovém ovoci mohou zabránit nebo léčit téměř všechny běžné onemocnění. Tvrzení naznačují, že mangosteen může mimo jiné zpomalit proces stárnutí, snížit symptomy alergie, zlepšit imunitní systém, zabránit Alzheimerově chorobě, snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku a bojovat proti plísňovým, virovým a bakteriálním infekcím.

Mangosteenové tobolky obsahují mnoho důležitých chemických látek a živin. Některé z nich zahrnují třídu živin známých jako xantony. Xantony byly testovány v laboratorních podmínkách a bylo zjištěno, že mají vlastnosti při potížích s rakovinou při studiu ve zkumavkách. Kromě toho bylo zjištěno, že mangosteen bojuje proti infekcím a zánětu ve studiích s testovacími zkumavky.

Je však třeba provést další studie, abychom zjistili, co představuje bezpečnou úroveň xantonů v lidském těle. Je to proto, že existují nějaké důkazy, které naznačují, že nadměrná expozice těmto chemikáliím může být toxická pro fungování mitochondrií, které jsou nezbytné pro život jednotlivých tělesných buněk. Mitochondriální poškození může vést k laktátové acidóze, k bolestivému a vážnému zdravotnímu stavu.

Podle výzkumu většina důležitých výživových výhod mangosteenového ovoce leží ve vnějších pokrývkách nebo kůži. V jihovýchodní Asii se mangosteenová kůže používá po mnoho generací pro léčebné účely. Kůže byla vyrobena do čaje, která byla používána k léčbě průjmu, infekcí močového měchýře a pohlavních chorob. Místní masť může být také vyrobena z kůry k léčbě kožních stavů.

Nejčastěji kapsle mangosteenu obsahují kůži v jejich složení, přičemž plně využívají výživných výhod plodu. Dobrou metodou, kterou je možno použít k vyhodnocení toho, která mangosteenová tobolka je, je zvážit číslo ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Čím vyšší je číslo ORAC, tím více antioxidačních vlastností doplňku. Potravinám je také přiděleno číslo ORAC a toto může být pohodlný způsob měření dávky antioxidantů obecně.