Jaké jsou účinky užívání azithromycinu alkoholem?

Mezi nejčastější účinky užívání azithromycinu s alkoholem patří závratě, rozmazané vidění a zvýšené močení, u mnoha pacientů se objevil průjem. Azithromycin je antibiotikum, které se používá v boji proti různým infekcím v těle, a zatímco výrobci léčiv obvykle neodporují, aby byl užíván s alkoholem, není obvykle zakázáno ani přímo varováno proti nim. Alkohol nezmění účinnost léku, ale může způsobit celou řadu dalších, někdy nepříjemných vedlejších účinků. Může také zhoršit nežádoucí účinky, které by se mohly vyskytnout.

Azithromycin léčí bakteriální infekce zabíjením nebo zpomalením růstu bílkovin, které bakterie potřebují prospívat. To je běžně předepsáno pro strep throat, tonzilitida, a střední ušní infekce u dětí. Dospělí mohou nalézt účinnou látku pro sinusové infekce, stafální infekce, pneumonii a některé sexuálně přenosné nemoci. Ve většině případů jsou aktivní složky metabolizovány v játrech, což je stejný orgán, který rozkládá alkohol. Obě sblížení mohou někdy přemoci věci, v nichž vzniknou problémy.

Rozmazané vidění, závratě a závratě jsou nejběžnějšími vedlejšími účinky smíchání azithromycinu s alkoholem a mohou se kdykoli projevit během několika hodin po podání každé látky. Jinými slovy, člověk nemusí fyzicky polknout lék alkoholickým nápojem, aby jej “užíval alkohol” – pití krátce před nebo krátce po podání dávky také kvalifikuje. Lidé mohou očekávat možné příznaky, kdykoli se alkohol a azithromycin nacházejí v systému.

Tato léčiva zůstává v systému déle než některé antibiotika a je navržena tak, aby trvá delší dobu. Kombinace s alkoholem může zvýšit stres na játrech, což může způsobit rychlejší zpracování vody a dalších tekutin. Nejaktuálnějším účinkem je častější močení, lidé většinou nemají větší objem, ale často cítit nutkání jít v kratších intervalech. Lidé, kteří nadměrně pili, mohou tento proces lépe vyčerpat léky z těla.

Mírný průjem je nejčastějším nežádoucím účinkem léku obecně a je často zhoršován přítomností alkoholu. Alkohol je diuretikum, což znamená, že odebírá vodu z těla a může způsobit zánět v střevách a střevním traktu, když je kombinován s tímto a podobnými léky. Ve vzácných případech se průjem rozvíjí do vážného stavu, který způsobuje bolest, křeče nebo krvavé stolice. Použití léku proti průjemu může zhoršit onemocnění, protože to může ještě více zvýraznit játra a trávicí trakt. Nejlepší postup je obvykle jen počkat na to, nebo změna stravy, jako je přidání více vlákniny a zůstat hydratovaný.

Ačkoli výrobci léků obvykle nezaměřují na účinnost azithromycinu s alkoholem přímo, většinou varují před použitím s antacidami, které mají hliníkový nebo hořčíkový podklad. Léčba používaná k pálení žáhy nebo gastritidy narušuje absorpci azithromycinu ve střevech, když se tyto dvě látky používají společně. Ti, kteří používají antibiotikum po dlouhou dobu, mohou také vyvinout sekundární infekci, protože zdravé bakterie mohou být zničeny.

Lidé užívající drogu mohou také rychleji spálit. Při léčbě tímto přípravkem byste se měli vyvarovat opalovacích kabin a žárovek, ať už je osoba pití nebo ne. Doporučuje se užívat opalovací krémy venku, protože pokožka je často citlivější na škodlivé paprsky slunce.

Dlouhý seznam léků může způsobit interakce s tímto typem antibiotik. Některé z nich snižují účinnost azithromycinu, zatímco jiné zvyšují potenciál nežádoucích účinků. Léky používané například při nepravidelném srdečním rytmu mohou skutečně zvýšit srdeční frekvenci v kombinaci s tímto lékem. Bylinné nebo vitamínové doplňky mohou také způsobit negativní reakce. Každý, kdo přemýšlí o užívání jiných léků nebo doplňků spolu s azithromycinem, by měl obvykle promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče, aby porozuměl rizikům předtím, než bude pokračovat.