Jaké jsou různé způsoby použití pro samčí katetru?

Malecotový katétr je lékařský přístroj používaný v řadě postupů, od drenáže po krmení a přenos embryí. Trubice má na jednom konci buď dvě nebo čtyři křídla a může se vložit přes kůži do různých oblastí těla. Provedený postup a konkrétní použití určují, kde je umístěn katétr.

Existují různé odvodňovací postupy prováděné pomocí katetrů Malecot. Jeden takový postup je součástí nefrostomie. Nefrostomie zahrnuje řezání díry v kůži a vkládání katetru Malecot do ledvin. To umožňuje vyplavování moči přímo z ledviny do vaku připojeného k druhému konci katétru.

Obličejové kameny mohou být také procházeny vložením Malecotova katétru přímo do močové trubice. Katétr bude fungovat jako stent, který umožní bezpečný průchod kamene. Při vložení katetru se močí také vypustí.

Malecotní katétr se také používá v radikální cystektomii, což je postup, při kterém se močový měchýř a blízké orgány odstraňují, často k zabránění šíření rakoviny. Trubice je umístěna přes břicho, aby se vypustil močový vak, který byl chirurgicky vytvořen pro výměnu močového měchýře. Hlen je také propláchnut katetrem. Katetr se nosí doma poté, co lékař dává pacientovi pokyny, jak pečovat o tubu. Odstranění se obvykle odehrává přibližně tři týdny po operaci.

Další použití pro katétr Malecot nebo G-tube je jako přívodní trubice. Tato tuba G je umístěna přesně v břiše pacienta. Injekce se provádí v struktuře břišní stěny a trubice je zasunutá do žaludku. Trubice umožňuje pacientovi získat potřebné živiny a může být na místě krátkodobě nebo trvale. Trubka musí být vždy čistá, aby nedošlo k infekci.

Malekotové katétry se také používají při přenosu embryí. Ženy, které mají počáteční stadium rakoviny děložního čípku, mohou mít radikální trachelektomii, která odstraňuje děložní krk, ale opouští dělohu, aby zachovala možnost těhotenství v budoucnu. Když přijde čas na pokus o těhotenství, do děložní dutiny se vloží malý katétr, který pomůže otevřít průchod pro přenos embrya.

Kdy a jak je odstraněn katétr, bude záviset na tom, proč byl vložen katétr. Po odstranění katétru je třeba věnovat pozornost. Mohlo by dojít k nějakému fyzickému nepohodlí po dobu, kdy se místo léčí, a oblast pro vkládání musí být udržována sterilní a čistá, aby se snížilo riziko infekce během léčby.