Jaké jsou různé způsoby léčby poškrábaného oka?

Ačkoli poškrábaná oční kouli může být alarmující, většina případů může být ošetřena během několika dní, někdy bez opuštění domu. Prvním krokem je vypláchnout oko vodou, aby se odstranily veškeré nečistoty, které by mohly způsobit poškrábání. Odstranění bolesti a otoku je možné pomocí studeného komprese, po kterém následuje opotřebení slunečních brýlí, když jsou venku, aby chránily oko při léčení. Silnější škrábance mohou vyžadovat výlet lékaři, který může diagnostikovat poškrábanou oční kouli a předepisovat antibiotika, které jí pomohou léčit.

Příznaky poškrábaného oka zahrnují rozmazané vidění, nadměrné slzy, zarudnutí, bolest, podráždění, citlivost na světlo a pocit, že je něco v oku. Pokud se objeví některý z těchto příznaků, je důležité vypláchnout oko vodou. Toho lze dosáhnout tím, že se opíráte o umyvadlo a naberete vodu do rukou, aby se naléval do oka, nebo dokonce zaplníte umyvadlo vodou a umístěte jej do hlavy s otevřenými očima. Přidání soli do vody může také pomoci odstranit veškeré nečistoty, které by mohly způsobit poškození. Je důležité odstranit kontaktní čočky před vypláchnutím oka vodou.

Jakmile je pravděpodobné, že trosky byly odstraněny z poškrábaného oka, je obvykle uklidňující umístit studený komprese na oko, protože to sníží zánět a obecné podráždění. Vzhledem k tomu, že oko je pravděpodobně citlivé na světlo, nosí sluneční brýle, když je venku, může pomoci snížit nadměrné slzení při vystavení slunci. Ve skutečnosti bude pravděpodobně nutné nosit sluneční brýle venku jen proto, že poškrábaná rohovka může způsobit obtížnost udržení očí otevřeného vůbec, natož když je venku. Může být dokonce nutné potlačit světla v interiéru.

Pokud se vám zdá, že tyto tipy pro léčbu poškrábaného oka nepomáhají při snižování zánětu a nepohodlí, škrábanec může být příliš přísný nebo infikovaný pro domácí léky. Oční lékař může použít speciální barvivo k dočasnému znečištění oka, aby mohly být umístěny a odstraněny. Tento druh doktora může také předepisovat antibiotické oční kapky, takže oko se může léčit rychleji, ačkoli tato léčba je také dobrá pro úlevu od bolesti, protože má tendenci otupit oko. V některých případech je nutné dostat oční kapku, která může dilatovat oko, aby se dokázalo vypořádat se světlem při léčbě. Navíc některé vážné případy poškrábaného oka vyžadují léčbu narkotikózou, dokud se poškození nezhojí, což obvykle trvá několik dní.