Jaké jsou různé typy zmatek?

Jedním z nejčastějších typů poranění je modřina nebo kontuze. Toto zranění je zpravidla způsobeno traumu tupé síly, která rozkládá krevní cévy a umožňuje krví uniknout. Spojená krev je viditelná skrz kůži jako modřinu. Existují tři hlavní typy kontuze: subkutánní, svalové a periosteální.

Podkožní modřina se vytváří těsně pod povrchem kůže. Tento typ zranění může být způsoben pádem, zasažením předmětem nebo proniknutím do něčeho. Podkožní modřiny jsou typicky mezi nejrychlejšími zmizely, ale mohou zůstat viditelné po dobu až dvou týdnů.

Zlomeniny mohou jít hlouběji do těla a ovlivnit svaly. Svalová kontuze může být klasifikována jako intramuskulární nebo intermuskulární. Intramuskulární modřiny jsou méně pravděpodobné, že způsobí viditelné modřiny, protože zahrnují pouze trhání svalu. Při intermuskulárních modřinách se svaly a jejich obklopující plášť roztrhnou. Zotavení z intermuskulárních modřin je obecně rychlejší, protože krev může uniknout skrz slzi ve svalovém plášti spíše než budování uvnitř samotného svalu.

Nejhlubší typ modřiny je periostální kontuze nebo kosti modřiny. Toto zranění proniká až do kosti, což způsobuje otoky a bolest. Bobtnání mezi kostí a jeho krytem, ​​periostem, může být prodlouženo po dlouhou dobu z důvodu nedostatečného oběhu. Periosteální kontuze je obecně nejbolestnější a dlouhodobější typ modřiny.

Ve většině případů může být zranění ošetřováno podle zkratky RICE, což znamená odpočinek, ledu, kompresi a elevaci. Pacienti by neměli nadměrně užívat pohmožděnou část těla k podpoře hojení. Led může být nápomocný k omezení opuchu, ale nikdy by neměl být aplikován přímo na pokožku-ledu balení nebo kostky zabalené v ručníky jsou nejlepší. Komprese nebo zabalení pohmožděné oblasti obvazem by měla být prováděna s opatrností, aby nedošlo k obtočení tak těsně, aby došlo k přerušení krevního oběhu. Zvýšení zranění nad srdcem může snížit množství krve, které se v oblasti uvolní, a tím minimalizovat otoky a velikost modřiny.

Lidé s určitými poruchami krvácivosti, jako je hemofilie, a ti, kteří užívají léky na ztenčení krve, mají větší pravděpodobnost vzniku kontunek. Tito pacienti by měli pozorně sledovat všechny modřiny, protože velké množství otoků může naznačovat nadměrné ztráty krve. Každý, kdo zaznamená nárůst nevysvětlitelných modřin, by měl informovat svého lékaře, který může nařídit testování s cílem vyloučit poruchy krvácení. Brušce, které se během dvou týdnů nehojí, se zvětší nebo se stanou bolestivějšími, by měly být také hlášeny lékaři pacienta k případnému vyšetření k vyloučení závažnějšího zranění.