Jaké jsou různé typy renálních testů?

Mít zdravotní potíže může být obtížným zážitkem, zvláště když člověk neví přesně, jaký je problém. Obličky, které filtrují veškerou tělovou krev, aby zpracovaly odpad a extra vodu, mohou být vystaveny mnoha problémům. Léčivé slovo spojené s ledvinami je “ledvinné”, které je odvozeno z latinského slova “ledviny”. Pro kontrolu funkce ledvin lze použít řadu renálních testů. Renální testy jsou obvykle neinvazivní postupy, jako je test krve nebo moči, nebo pokročilejší digitální zobrazovací testy, jako je CT vyšetření.

První renální test, který se obvykle podává, je test krve nebo moči. Krevní ledvinové testy měří množství určitých minerálů a organismů přítomných v krvi, aby zjistili, zda ledviny fungují správně. Přebytek kreatininu je jedním z prvních příznaků onemocnění ledvin. Nadbytečný dusík, běžná složka močoviny, je také známkou toho, že ledviny nemohou řádně odfiltrovat odpad. Kalcium, fosfor, draslík a sodík jsou také rutinně kontrolovány v krevním renálním testu.

Testy moči mohou být základní nebo pokročilejší. Pokud se například odebere vzorek moči, běžné buňky a množství sodíku se obvykle měří a analyzuje ve spojení s jinými podávanými renálními testy a výsledky se porovnávají s příznaky osoby. Je možné objednat 24hodinový test moči, v němž se sbírá moč po dobu 24 hodin. To vyžaduje nocleh v nemocnici, protože musí být vložen katétr a musí se shromáždit veškerý moč. Nedostatek správné produkce moči může být důvodem k obavám a lékař by mohl nařídit úplně jiný typ renálního testu nazývaného zobrazovací test.

Imagingové testy mohou zahrnovat renální ultrazvuk, který používá vysokofrekvenční zvukové vlny pro vytváření fotografie ledvin v reálném čase. Počítačová tomografie (CT) může být uspořádána nebo může být použito jednoduché rentgenové vyšetření, je-li problém považován za ledvinový kámen, spíše než renální onemocnění nebo selhání. Rovněž může být objednán renální test s magnetickou rezonancí (MRI), ale obvykle se jedná pouze o případy, kdy ostatní testy neprokázaly žádné životaschopné odpovědi týkající se toho, co by mohlo být příčinou problému pacienta.

V případě, že počáteční testy nezjistí problém, může být osoba předána odborníkovi na ledviny nebo nefrologovi. Urolog může být také doporučen. Lidé, kteří trpí bolestí nebo jinými příznaky, by se neměli snažit diagnostikovat sami sebe, ale místo toho by měli konzultovat s licencovaným lékařem, aby zjistili, jaký je problém a zda je nutný renální test.