Jaké jsou různé typy poranění na ramenou?

Rameno je velmi složitá část těla, kterou drží kosti, svaly a šlachy. Když člověk utrpí ramenní poranění jakékoliv části ramen, může to být velmi bolestivé. Existují různé typy poranění ramen, které jsou často způsobeny zraněním, namáháním nebo opakovaným pohybem.

Obvyklé zranění ramene je rotační manžeta, která je poraněním nebo zánětem v jedné z hlavních šlach v rameni. Poranění manžety rotátoru může vyplynout z bursitidy, tendinitidy nebo deformace způsobené opakováním pohybu nad hlavou. Tento typ poranění ramene může také nastat při pádu s úrazem na rameni a špatnou držení těla. Pokud se ponechá neošetřená, může způsobit deformaci manžety rotátoru úplnou rotační manžetou.

Dalším typem zranění je vykloubené rameno, které vzniká při těžkém tahu nebo zatlačení, které uvolňuje rameno na místě. Když se rameno rozvine, rameno vyskočí ze zásuvky. S některými dislokacemi se rameno vrátí na místo bez pomoci, avšak v jiných situacích musí lékař vyndat rameno zpět do zásuvky. Jakmile osoba utrpí vykloubené rameno, může být rameno náchylné k budoucím dislokacím.

Impingement syndrom je typ zranění způsobeného třením mezi lopatkou a rotátorovou manžetou. Tření je obvykle výsledkem zánětu v šlach nebo svalu, což způsobí, že se lopatka a rotační manžeta stlačují dohromady. Bursitida v rameni může také způsobit otok způsobující syndrom nárazu. Impingement syndrom nakonec roztrhne ramenní sval, pokud zánět neklesne.

Pokud rameno utrpí zranění při nárazu nebo agresivním třesu, ramenní kost může zlomit. Tyto poranění na ramenou se často vyskytují u obětí nehod motorových vozidel nebo osob, které padly. Poranění ramene může být úplné nebo částečné zlomeniny a zahrnuje klíční kost, rameno nebo hrudní kosti.

Starší lidé často mají poranění na ramenou způsobenou degenerativními nemocemi, jako je artritida nebo osteoporóza. Lidé, kteří mají tyto stavy, často rozvinou ramenní napětí, křehké kosti a vápníkové usazeniny. Starší lidé také hrozí zranění kvůli jejich věku a jiným zdravotním stavům, které mohou způsobit jejich pádu a zranění.

Za účelem diagnostiky poranění na rameni bude osoba muset podstoupit rentgenové záření a případně další diagnostické zobrazování. V závislosti na druhu zranění vám ortopedista doporučuje lék proti bolesti, stabilizátor ramen a fyzikální terapii. Těžké zranění, které způsobují chronickou bolest nebo nehojí, mohou vyžadovat injekce steroidů a chirurgickou opravu ramen.