Jaké jsou různé typy pokožky hlavy?

Existuje celá řada skalpových stavů, které mohou vést k nepohodlí, poškození kůže nebo kosmetické nevýhodě. Tyto podmínky mohou být způsobeny nadměrnou produkcí oleje, genetiky nebo infekce pokožky hlavy. Většina problémů se skalpem není nakažlivá, ale některé podmínky způsobené infekcí jsou přenositelné ostatním. Mezi různými typy skalpových stavů jsou ekzém skalpů, folikulitida, psoriáza, kožní epiderma a vši.

Ekzém skalpů, známý také jako seboroická dermatitida, je běžný, neinfekční stav pokožky hlavy, který je způsoben infekcí kvasinek, což vede k nadprodukci olejů a kožních buněk na pokožce hlavy. Přebytečné kožní buňky přilnou k olejům a vytvářejí záhyby odumřelých buněk pokožky, které se nakonec odlupují. Ačkoli neexistuje lék na ekzém na pokožce hlavy, může být kontrolován pomocí léčivých šamponů. Pokud nejsou léčivé šampony účinné, může dermatolog předepisovat steroidní krém pro konjunkční použití se šamponem. Lupiny jsou typem ekzému na pokožce hlavy.

Kožní odřeniny od holení nebo oděru proti oděvu mohou způsobit folikulitidu, kožní onemocnění, při které dochází k zánětu jednoho nebo více vlasových folikulů. Tyto zanícené oblasti jsou obvykle infikovány Staphylococcus nebo jinými bakteriemi, vytvářet pustule kolem postižených vlasových folikulů, které mohou svědit. Ačkoli většina případů folikulitidy léčí sama o sobě, mohou být pro léčbu perzistentní folikulitidy nezbytné lokální nebo perorální antibiotika.

Psoriáza je neléčitelná a neinfekční kožní onemocnění, která postihuje 2-3 procenty populace. Psoriáza způsobuje červené, šupinaté skvrny, které se mohou objevit na kterékoli části těla, včetně pokožky hlavy. Není jasné, co způsobuje stav, ale může být spojeno s poruchami imunitního systému. Speciálně formulované topické krémy se běžně používají ke snížení výskytu psoriázy, ale závažné případy mohou vyžadovat fototerapii nebo jiné léky.

Scalp ringworm nebo tinea capitis je houbová infekce, která má za následek zvýšené červené kroužky na pokožce hlavy. Tyto infikované prstence mohou v postižené oblasti způsobit plešatost nebo léze naplněné hnisem. Stav je u dětí nejčastější a je nakažlivý. Místní masti jsou obecně neúčinné při léčbě infekce trichomorů, takže většina případů vyžaduje několik týdnů léčby pomocí léku nazývaného griseofulvin.

Dalším nákazlivým stavem hlavy je vší hlavě, nebo capitida šupinatá. Vší hlavičky jsou způsobeny napadením lidské hlavice a jsou přenášeny na jiné prostřednictvím blízkého kontaktu nebo sdílených zamořených věcí. Všichni mohou způsobit extrémní svědění, což způsobuje, že infikované osoby budou poškrábány, dokud se nevytvoří strusky. Odstranění vší hlavičky je dosaženo použitím šamponu odstraňujícího vši hlavy s hřebenem, který odstraňuje vejce z vajíček. Aby se zabránilo opětovnému výskytu vši, měli byste umýt všechny pokrývky a oblečení v horké vodě, potom vysávat všechny koberce, židle a lehátka v domácnosti.