Jaké jsou různé typy nádorů prsu?

I když existuje několik různých typů nádorů prsu, jsou všechny umístěny do dvou kategorií. Jedná se buď o benigní nádory prsu, což znamená, že jsou nekarcinogenní a ne život ohrožující, nebo maligní nádory prsu, což znamená, že jsou rakovinové. Mnoho různých druhů nádorů prsu, které jsou objeveny, je vždy benigní nebo maligní.

Když se v prsu objeví pauza, často se provádí biopsie, aby se zjistila jakákoli rakovina, která může potřebovat léčbu. Většina kusů nalezených v prsu končí benigními nádory a obvykle nevyžaduje další léčbu. Občas vyžadují chirurgické odstranění, aby prsa fungovala normálně.

Existují tři různé typy nádorů prsu, které jsou benigní. Nejčastější nerovnoměrné hrudní dutiny, které se nacházejí uvnitř prsu, se nazývají fibrocystické hrudky. Tyto hrudky se mohou objevit jako malé cysty-podobné rány a mohou být bolestivé. Když jsou hormony uvolňovány z vaječníků během ovulace, může dojít k nadměrné reakci mléčných žláz nebo vláknitých prsních tkání. Konzumace produktů s kofeinem může stimulovat růst fibrocystických hrud.

Jiný typ benigního nádoru prsu se nazývá fibroadenomy. Tyto hrudky jsou pevné, ale mohou se v prsních rukou přitlačit prsty. Obecně se vyskytují u mladších žen mladších 25 let a necítí se citlivě, když jsou tlačeny.

Papillomy jsou třetí typ benigního nádoru prsu. Tyto nádory se objevují uvnitř mléčných kanálků v blízkosti bradavky. Oni mají tendenci zůstat velmi malý ve velikosti a může způsobit výtok z bradavky, které mohou vypadat jasné nebo krvavé.

Zhoubné nádory prsu jsou život ohrožující. Není-li rakovinový nádor detekován v prsu prostřednictvím rutinních vyšetření prsu, nádor pokračuje v růstu. Maligní nádor se pak rozšíří do lymfatických uzlin a krevního řečiště, čímž se výrazně sníží šance na přežití ženy.

Rakovina prsu byla rozdělena do čtyř typů nádorů prsu. Tyto čtyři různé typy se nazývají luminal A, luminal B, HER2 a bazální. Tyto rakoviny byly pojmenovány kvůli jejich odlišnostem ve vzhledu a molekulárních vlastnostech.

Světové A a luminalní nádory typu B mají tendenci růst pomalu. Luminální rakovina má lepší prognózu než luminální B, protože typ luminální B roste mírně rychleji. Oba typy rakoviny prsu jsou pozitivní vůči estrogenním receptorům.

Zatímco rakovina prsu typu HER2 rychle roste a vykazuje další geny HER2, podstoupí řadu cílených léčby, může být docela úspěšná. Basal rakovina prsu rastie nejrychlejší jakéhokoli jiného typu a má nejhorší prognózu. Různé testy mohou být provedeny k určení, který typ rakoviny byl nalezen, agresivita tohoto konkrétního rakoviny, a která léčba může být nejlepší volbou s nejlepší prognózou.