Jaké jsou různé typy léčby parestézie?

Parestézie je často charakterizována jako bolestivé pocity piny a jehly, které jsou primárně pocity na kůži nebo těsně pod kůží. Léčba parestézie závisí především na příčině vzniku, i když existují některé standardní možnosti léčby určené k léčbě tohoto symptomu. Některé běžné typy léčby parestézie zahrnují použití léků bez předpisu nebo léků na předpis, cvičení nebo fyzikální terapie a dietní změny. Alternativní terapie, jako je akupunktura nebo chirurgická intervence, jsou také běžnými léky.

Léky na předpis nebo léky na předpis jsou často používány jako metody léčby parestézie. Pokud jsou příznaky mírné, léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen, mohou poskytnout dostatečnou úlevu. V závažnějších případech může být zapotřebí léků proti bolesti na předpis. Jiné léky, včetně antidepresiv nebo antikonvulzí, mohou být přínosné. Ukázalo se také, že steroidní injekce nebo léky proti bolesti usnadňují symptomy u mnoha pacientů.

Cvičení se běžně používá při léčbě parestézie. Pokud část těla zůstává příliš dlouho v jedné poloze, tento příznak se často zhoršuje. Z tohoto důvodu může být častý pohyb prospěšné pro některé osoby. Fyzikální terapeut je kvalifikován, aby pomohl pacientovi vyvinout cvičební program, který bude přínosný, aniž by způsobil další škody nebo nepohodlí.

Změny ve stravě mohou být použity jako forma léčby parestézie, zvláště pokud tento příznak souvisí s diabetem. Správná kontrola hladiny cukru v krvi je důležitá a může často usnadnit nebo eliminovat symptomy parestézie. Hormon, známý jako inzulín, je často nutný kromě dietních změn, aby správně kontroloval diabetes. Obecně se doporučuje, aby pacienti s parestézií zabránili užívání alkoholu.

Alternativní terapie, jako je akupunktura nebo masáž, se často používají jako možnosti léčby parestézie. Někteří pacienti mohou také mít prospěch z návštěvy chiropraktik. Tato terapie mohou být zvláště prospěšné těm, kteří trpí parestézií kvůli problému s krkem nebo horní částí páteře.

Chirurgická intervence může být občas použita jako forma léčby parestézie. Tento typ invazivní léčby je obvykle zvažován pouze v případě selhání všech ostatních způsobů léčby. Operace obvykle zahrnuje chirurgické poškození postižených nervů, takže bolest již není cítit. Mohou existovat dlouhodobé potenciální vedlejší účinky spojené s tímto typem léčby, včetně dočasné nebo trvalé necitlivosti nebo paralýzy postižené oblasti. Jakékoli otázky nebo obavy týkající se různých typů léčby parestézie by měly být vždy projednány s lékařem nebo jiným lékařem.