Jaké jsou různé příčiny makulárních vyrážek?

Makulární vyrážky jsou vyrážky, které na povrchu pokožky vytvářejí malé červené skvrny. Mezi běžné příčiny těchto typů vyrážky patří alergické reakce, autoimunitní stavy a vedlejší účinky léků. Podráždění kůže může také způsobit makulární vyrážku.

Existují různé typy kožních vyrážek. Oni jsou diagnostikováni na základě vzhledu a umístění lézí. Tyto vyrážky se objevují jako malé kousky plochých červených skvrn. Tyto vyrážky lze nalézt kdekoli na těle. Většina vyrážky, která se běžně vyskytují, je diagnostikována jako makulární vyrážka. Pro vyrážky, které mají charakter makulární vyrážky, ale také mají některé zvýšené hrbolky smíšené, je vyrážka diagnostikována jako makulopapulární vyrážka.

Alergické reakce jsou jednou z běžných příčin těchto vyrážek. Citlivost nebo úplná nedostatečná tolerance specifických látek může způsobit tento druh vyrážky, jinak známý jako včely. Triggery mohou být něco požitého, vdechovaného nebo dotčeného. Potravinové alergie a extrémní citlivost na pyl jsou příklady. V některých případech může kontakt s dráždivými látkami, jako je prací prostředek nebo jedovatý břečťan, způsobit alergickou reakci a vyústit v vyrážku.

Autoimunitní stavy mohou často způsobit vyrážky. Autoimunitní stav způsobuje, že tělo napadá vlastní buňky, což ovlivňuje imunitní systém. Podmínky, jako je spalnička a revmatická horečka, jsou příklady těchto stavů, které mohou způsobit tuto vyrážku. Vzhledem k poruše v imunitním systému se objeví vyrážka, když jsou napadeny kožní buňky.

Léky mohou způsobit různé nežádoucí účinky. Některé léky mohou způsobit makulární vyrážky jako jeden vedlejší účinek. Obecně platí, že léky, o kterých je známo, že způsobují kožní problémy, jako jsou kortikosteroidy, často vedou k vzniku makulární vyrážky. V některých případech může citlivost na léky způsobit kožní vyrážky, zvláště pokud je lék v topické formě.

Léčba tohoto stavu se může lišit. Dermatologové a ostatní lékaři musí zvážit základní stavy a možné příčiny vyrážky. Topická léčba může pomoci vyléčit vyrážku a uklidnit pocity pálení, které se mohou objevit. Léky na předpis mohou pomoci léčit příčinu vyrážky.

Během výskytu včelstva je důležitá péče o lokalitu, aby bylo zajištěno správné uzdravení a zabránění vzniku infekce. Vyrážka by měla být udržována čistá a lehce vysušená. Obvazům a dalším léčebným krytinám by se mělo co nejvíce vyhnout, protože vyrážka potřebuje vzduch k léčení. Přímé sluneční světlo může způsobit zhoršení bolesti nebo hoření.