Jaké jsou různé příčiny kalcifikace kostí?

Kostní kalcifikace vyplývá z nárůstu vápníku v kloubech. To může být způsobeno artritidou, syndromem Conradi-Hunermann nebo trauma měkkých tkání. Léčba se obvykle zaměřuje na zmírnění bolesti, zánětu a otoku, které jsou často spojeny s kalcifikací kostí. Pro léčbu tohoto onemocnění lze použít nesteroidní protizánětlivé prostředky, protahování a fyzikální terapii. Když bolest zasahuje do každodenního života, může být nezbytné jehlení nebo excize.

Artritida je nejčastější příčinou kalcifikace kostí. Vzhledem k tomu, že se usazeniny vápníku usazují do kloubu, vápenaté soli přilnou k synoviální membráně kolem kloubu. Vytváření vápenatých solí na synoviálních membránách vede ke vzniku zánětu, ztuhlosti, bolesti a otoku. V průběhu času může být v kloubu tolik vápníku, že konečky kostí se spojí dohromady.

Syndrom Conradi-Hunermanna patří mezi skupinu skeletálních dysplasií nebo genetických skeletálních poruch, u kterých se na koncích dlouhých kostí tvoří vápní sůl. Tento syndrom je X-spojený, což znamená, že je zděděno od matky a postihuje převážně ženy, ačkoli příležitostně muž bude mít tento stav. Vedle kalcifikace může tento syndrom způsobit krátkost, komprimované rameno a stehenní kosti a zakřivenou páteř. V ojedinělých případech jsou zploštělé středové plochy, prominentní čelo, zhušťování kůže, suchost a mentální retardace, dalšími příznaky spojenými s syndromem Conradiho-Hunermanna.

Pokud dojde k poranění měkké tkáně, jako je například šlachy, vznikne místo poškození tkáň jizvy. To se často vyskytuje u rotační manžety v rameni. Vklady vápníku se tvoří v jizvařské tkáni a způsobují bolest, bolest a ztuhlost. Může se vyvinout osteoartritida a zmrzlé rameno, tj. Neschopnost pohybovat rameno v důsledku bolesti. Vklady vápníku mají tendenci samy vyřešit do čtyř týdnů.

Lékaři obecně začnou léčit symptomy tohoto onemocnění léky a cvičením nebo fyzikální terapií. Nesteroidní protizánětlivé látky, jako je ibuprofen, ketoprofen a naproxen, mohou být doporučeny k potlačení otoku a zmírnění bolesti související. Vlhké teplo může také poskytnout určitou úlevu. Protahovací cvičení, doma nebo ve fyzikální terapii, mohou zabránit tomu, aby příznaky pokročily.

Pokud konzervativní léčba nepomůže a / nebo pokud bolest zasahuje do aktivit každodenního života, může být navržena operace. Uložení vápníku je možné odstranit buď jehlováním a odsáváním nebo vyříznutím. Oba postupy jsou prováděny za sedativ. V první je vložena jehla do kalcifikace kostí a doktor se pokouší aspiraci nebo vysát zálohu. Do zbývajícího vápníku se obvykle injektuje fyziologický roztok, novokain nebo kortizon.

Druhá možnost, excize nebo ruční chirurgické odstranění kalcifikace kostí je více invazivní. Malý řez se provádí v oblasti kalcifikace a pomocí malého fotoaparátu chirurg vyřízne z povrchu kosti kalcifikovanou oblast. Po chirurgickém zákroku může mít pacient několik zasedání fyzikální terapie, která pomáhá budovat sílu a zlepšovat funkci v postižené oblasti. Jiné než modřiny, komplikace jsou vzácné po chirurgickém zákroku.