Jaké jsou různé příčiny hnědých nehtů?

Hnědé nehty, známé jako onychomykóza, mohou mít řadu různých příčin. Většina z nich je poměrně jednoduchá léčba doma, zatímco někteří budou vyžadovat pomoc lékaře. Když jsou nehty hnědé, nejčastěji jsou způsobeny houbovými infekcemi, nedostatečným čištěním nohou, těsnými botami, traumatem oblasti nehtů nebo přirozeným zabarvením, které se týkají pigmentů v kůži člověka.

Nejčastější příčinou hnědých nehtů jsou houbové infekce nehtů. Nohy jsou náchylné k takovým infekcím kvůli tomu, že jsou v pravidelném kontaktu se zemí a následně umístěny v ponožkách a botách, které poskytují ideální vlhké, horké prostředí pro růst hub. Plísňové infekce, také známé jako mykotické infekce, vedou k tvorbě černého nebo hnědého materiálu pod hřebík, který může cítit nepříjemný nebo svědění. Nohy mohou být vystaveny houbám ve společných prostorách, jako jsou sprchy v posilovně a šatny nebo bazény. Pokud je dokonce i nejmenší řez nebo otevírání v hřebíku nebo špičce, houba se může dostat dovnitř a začít se množit, což má za následek hnědé nehty.

Pokud nejsou nohy dostatečně vysoušeny nebo jsou špatně vyčištěny, pravděpodobnost vzniku houbových infekcí je mnohem větší. Nohy musí být udržovány suché a dýchat, pokud je to možné. Pro sportovce, kteří se často potají, je to běžná záležitost a hlavní příčina hnědých nehtů na nohou, zejména ve špičce.

Když se boty nehodí správně, nebo jsou příliš přitisknuté, může být nehty vystaveno opakovaným namáháním a začíná se rozbít nebo krvácet pod ním. To se nejčastěji projevuje u běžců a dalších sportovců, kteří tráví hodiny ve stejné dvojici obuvi. Pokud nehty postihují traumu z předmětu, který jej zasáhne nebo dopadne na něj, může dojít k podlití pod hřebíkem, což může mít za následek hnědý vzhled na vrcholu hřebíku. Pokud tomu tak je, modřiny a výsledné hnědé zbarvení by se měly vyřešit asi za týden a hřebík bude pravděpodobně citlivý na dotyk.

U některých členů populace, zvláště u lidí s tmavší kůží, mohou na hnědé nehty docházet přirozeně v důsledku pigmentace. Často bude barva pruhovaná a neuniformní po celém hřebíku, a může jít a odcházet. Neexistuje žádná bolest, výtok nebo vůně, která by jinak mohla naznačovat infekci. Takové barevné tendence jsou normální a nevyžadují žádnou formu léčby.

Hnůj nehet je běžně léčen antifungálními léky nebo perorálními antibiotiky. Přírodní léčby, jako jsou mastné olejové masti mohou také být prospěšné v časných stádiích infekce. Houba má tendenci se opakovat, takže může být nutné, aby byl nehty ořezán, nebo v extrémních případech odstraněn všichni dohromady nožním lékařem. Udržujte nohy suché, čisté a chráněné před běžnými místy jsou nejlepší způsoby, jak zabránit vzniku hnědých nehtů.