Jaké jsou různé příčiny chronické bolesti telecí?

Nejčastější příčinou chronické bolesti telecí je svalové poškození, které může způsobit zánět, napětí nebo roztrhnutí v kterémkoli ze tří hlavních svalů tele. Zranění těchto svalů může způsobit další zranění způsobující chronickou, opakující se bolesti telecí. Tendinitida – nebo otok šlachy – je další častou příčinou chronické bolesti telecí, stejně jako křeče časté během fyzické aktivity. Závažnější příčiny chronické bolesti u telat mohou zahrnovat cysty v svalovině lýtek a kolem něj a krevní sraženiny, což je stav, který bude vyžadovat lékařskou pomoc.

K přeměně lýtka dochází, když se na lýtkové svaly přivádí příliš velká síla. Svaly nejsou připraveny nakládat s nákladem a mohou se dostat mimo své normální kapacity. Svalové napětí způsobuje tupé bolesti, bolestivost, citlivost a obecnou slabost v oblasti lýtka. Obvykle se ošetřuje systémem RICE – Rest, Ice, Compression, Elevation – stejně jako lehké protahování a cvičení po několika dnech odpočinku. Lékařská péče není obvykle nutná k léčbě kmene telecí, i když některé závažnější kmeny mohou vyžadovat fyzickou terapii. Závažnější svalová trhlina bude vyžadovat výrazně větší odpočinek a pozornost, jak se sval znovu připojí. V některých závažných případech může být třeba svaly opraveno chirurgicky.

Chronická bolest lýtka může také vyplynout ze svalových křečí nebo nadměrného užívání. Běhounům se často dostane chronická bolesti telecí po příliš dlouhém běhu, zvláště pokud boty běžeců jsou staré, opotřebované nebo nepodporující. Opravná obuv nebo nová běžecká obuv mohou tento problém vyřešit, stejně jako dostatečný odpočinek mezi běžícími aktivitami. Křeče mohou být způsobeny dehydratací nebo nadužíváním svalů, stejně jako tvorbou kyseliny mléčné ve svalech a běžec nebo jiný sportovec by si měl být jistý, že pije spoustu tekutin před, během a po cvičení.

Závažnějším stavem, které může způsobit chronickou bolesti telecí, jsou cysty a krevní sraženiny. Pokud není bolest výsledkem poranění nebo trvalého cvičení, může být příčinou vzniku krevní sraženiny. Sraženina omezuje průtok krve skrz tele a opuch a bolest obvykle doprovází přítomnost sraženiny. Pokud bolest přetrvává po operaci, začátku léčebného režimu nebo jiné mimořádné praxe, okamžitě se poraďte s lékařem. Pokud je bolest za kolenem, může být pachatelem cysta pekaře, tato cysta je způsobena sběrem tekutiny nad svalnatými svaly. Kapalina bude muset být vypuštěna, aby zmírnila bolest.