Jaké jsou různé důvody pro digitální amputaci?

Digitální amputace se týká odstranění číslice. Jedna číslice, běžně známá jako prst nebo špička, může být amputována buď přirozeně nebo chirurgem. Přírodní amputace se obvykle vyskytuje po nějakém druhu trauma, ale někdy se může stát před dětem v lůně. Chirurg bude obvykle provádět amputaci prstu nebo amputaci prstů, pokud by tato číslice utrpěla neopravitelné poškození v důsledku nehody nebo zastavila šíření některých infekcí. Digitální amputace může být také volbou některých vrozených vad.

Někdy se v důsledku nehody vyskytne digitální amputace. Tato amputace může být úplná nebo částečná. V některých případech může být lékař schopen znovu připojit číslovku osoby, i když byl zcela oddělen. Jiné případy však mohou vyžadovat, aby byl prst nebo špička amputována, zejména pokud byla značně poškozena.

Jedním z nejběžnějších důvodů pro amputaci lékařských čísel je ischémie. K tomu dochází, když se krevní cévy, které dodávají určitou oblast těla, střetávají. Řetěz nebo pryžová páska zabalená kolem prstu nebo špičky může způsobit ischemii, ale může se také stát, když krevní sraženina blokuje tok krve nebo když jsou hlavní žíly rozdrceny během nehody. Lékaři obvykle provádějí amputaci číslic v případě ischémie v prstech nebo špičce, protože často způsobuje, že měkká tkáň kolem těchto kostí zemře. Tento stav je známý jako gangréna.

Bakterie mohou také způsobit gangrénu, ale tento typ gangrény je známý jako vlhká gangréna. K tomu dochází, když některé bakterie infikují poškozené nebo téměř mrtvé tkáně. Pokud jsou tyto bakterie ponechány neupravené, mohou se rozšířit do krve z prstu nebo špičky, což vede k něčemu známému jako sepsa. Sepsa je také běžně známá jako otravy krve a může být potenciálně smrtelná. Digitální amputace k zastavení šíření gangrény z prstu nebo špičky na zbytek těla není neobvyklá.

Jiné infekce prstů nebo špiček mohou také vést k amputaci čísel. Osteomyelitida je infekce kosti nebo kostní dřeně a dochází tam, kde dochází k infekci uvnitř kosti. Jakmile se dostane do kosti, může se tato infekce velmi těžko zbavit a může se začít šířit do dalších částí těla. Aby tomu zabránilo, mnoho lékařů doporučuje číslicovou amputaci prstů nebo prstů.

Některé vrozené vady mohou být dalším důvodem chirurga, aby provedl číslovanou amputaci. Polydactylismus nastává, když se člověk narodí s jednou nebo více dalšími číslicemi. Obvykle jsou tyto číslice jednoduše klapkou měkké tkáně, kterou lze snadno odstranit. V několika případech však mohou obsahovat kosti a plně fungovat.

Syndrom amniózních kapek je vrozená vada, k níž dochází, když silné vlákna v děloze zabírají končetiny nebo číslice plodu. To může vést k úplné amputaci číslice před narozením. Jinak však může být nutné provést amputaci číslic po narození dítěte, zvláště pokud byla číslice vážně poškozena.