Jaké jsou různé alergické reakce na antibiotika?

I když jsou antibiotika navrženy tak, aby pomohly při léčbě infekcí zabíjením bakterií, někteří lidé mohou mít k nim alergické reakce, které jim brání v užívání léků. Alergické reakce na antibiotika mohou být mírné nebo velmi těžké a život ohrožující. Někteří lidé mohou mít vyrážku nebo kopřivku, zatímco jiní se mohou dostat do anafylatického šoku.

Alergie antibiotika se může stát okamžitě po podání přípravku nebo během jednoho dne. V některých případech je reakce pozdě a začíná trvat až tři dny. Lidé, kteří byli vystaveni antibiotikům in utero, mohou mít vyšší pravděpodobnost alergické reakce, stejně jako lidé, kteří jsou jinak vystaveni antibiotikům, když to nemusí být. Mladí dospělí mají větší riziko alergických reakcí na antibiotika než starší lidé nebo děti.

Vyrážka nebo kopřivka jsou běžné alergické reakce na antibiotika. Vyrážka může být skupina červených nebo bílých hrbolů, které se objeví na kterékoli části těla nebo ploché vyrážky, které vypadají jako červená krajka. Úly vypadají jako vlny a objeví se a zmizí po celém těle. Úle jsou obvykle červené, ale mohou být bílé a jsou často svědivé.

Pokud se člověk dostane po vyloučení antibiotika, nemusí to vždy znamenat, že trpí alergickou reakcí. V některých případech může být vyrážka součástí onemocnění nebo může být jednoduše vedlejším účinkem tohoto léku. Pokud je způsobena alergií, mělo by antihistaminika pomoci, aby zmizela. Až do vyčerpání vyrážky by člověk měl přestat užívat antibiotikum.

Některé alergické reakce na antibiotika jsou život ohrožující a vyžadují okamžitou pozornost lékaře. Ačkoli někteří lidé mohou mít mírné sípání po užívání antibiotika, jiní budou mít otok v krku, který omezuje dýchání. Další známkou závažné reakce nebo anafylaxe je pokles krevního tlaku.

Je možné provést několik testů, aby bylo možné potvrdit, zda někdo skutečně trpí alergickou reakcí nebo jestliže právě prožívá vedlejší účinek léku. Kožní test určí, zda tělo člověka reaguje na určité protilátky. Radioalergosorbent test nebo RAST test smíchá vzorek krve s alergenem, aby zjistil, zda tělo produkuje IgE protilátku. Rozlišování mezi vedlejším účinkem na antibiotikum a skutečnou alergickou reakcí je nezbytné pro správnou léčbu. Nežádoucí účinky se obvykle zvyknou používat, zatímco alergické reakce mohou být smrtící.