Jaké jsou příznaky ruptury vaječníků?

Funkční ovariální cysty jsou běžným stavem mnoha zdravých menstruačních žen a jsou typicky benigní. Mnoho žen ve skutečnosti ani neuvědomuje, že je mají, protože jsou často asymptomatické. Existují chvíle, kdy se cysta může stát tak velká, že její stěny oslabují a způsobují tak prasknutí. Symptomy ruptury vaječníků mohou být obtížně identifikovatelné, protože obecná bolest spojená s neroztrhanou cystou může být podobná bolesti ruptur. V jiných případech může být bolest v pánevní oblasti ostrá a závažná a může dojít k pocitu tlaku v dolní části břicha, mohou se vyskytnout i nepravidelné menstruační cykly nebo méně časté špinění, nevolnost a zvracení.

Ačkoli ovariální cysty jsou často přítomny bez symptomů, některé ženy zjistí, že vytvářejí mírné, ale hnusné nepohodlí – zvláště před a těsně po menstruačním cyklu. To platí také pro roztržený růst, ačkoli výbuchová cysta vaječníků může způsobit intenzivnější, bodavé nebo bodavé panvové bolesti, které se mohou rozšířit na dolní část zad. Tato bolest se může projevit zejména během pohlavního styku nebo po jeho sexuálním styku při výkonu fyzické aktivity nebo při cvičení nebo během číhání nebo močení. Kromě bolesti může dojít k rozšíření dolní části břicha, což může vyvolat pocit tlaku v oblasti, který je obecně jemný na dotek.

Symptomy ruptury vaječníků cysty často interferují s menstruačním cyklem, ale mohou se velmi lišit od člověka k člověku. Většina žen si všimne nesrovnalosti v menstruačním cyklu, které mohou změnit dobu trvání nebo data, kdy nastane, nebo jejich menstruační období může úplně skončit. V některých případech se může výrazně zvýšit nebo snížit množství krvácení.

Kromě bolesti a nepravidelného menstruačního cyklu mohou další příznaky zahrnovat otok nebo nevolnost prsu, poruchy trávení nebo plyn, průjem nebo zácpa, častá nutkání na močení, ztráta chuti k jídlu, bledá kůže, slabost, zvracení a závratě. Tyto příznaky mohou naznačovat infekci nebo vnitřní krvácení. Každý, kdo má tyto příznaky, by měl co nejdříve léčit lékař.

V mnoha případech se intaktní ovariální cysty samy vyřeší, ovšem ženy, které věří, že mají rozrušený ovariální cysty, by měly vyhledat lékařskou pomoc, protože komplikace mohou být život ohrožující. V závislosti na závažnosti případu se mnoho zdravotnických pracovníků pokusí stabilizovat stav pacienta a pak se s antibiotiky poradí s tímto problémem. Pokud dojde k komplikacím, může být nutná chirurgická intervence.