Jaké jsou přední zuby?

Přední zuby zahrnují centrální a boční řezáky a psí zuby. Tvoří šest horních a šest dolních předních zubů. Přední zuby jsou zuby, které jsou nejvíce viditelné, když se člověk usmívá, a jsou také mezi prvními dětskými zuby, které mají být ztraceny a nahrazeny trvalými dospělými zuby. Oni se liší od zadních zubů tím, že obvykle mají jeden kořen, zatímco zadní zuby mají obecně více kořenů. Jsou také tvarovány jinak, protože se používají k řezání a trhání spíše než k broušení, což je funkce zadních zubů.

Opadavé zuby jsou ty, které se běžně označují jako “dítě”, “mléko” nebo “dočasné” zuby. To jsou zuby ztracené v dětství, které mají být nahrazeny trvalými zuby. Všechny přední zuby jsou obsaženy v opadavém zubním oblouku a jsou nahrazeny trvalými dospělými zuby v dětství. To se nevztahuje na zadní zuby, neboť některé zadní zuby nejsou v listnatém oblouku přítomny. Typický opadavý oblouk obsahuje 20 zubů, zatímco typický zubní oblouk pro dospělé obsahuje 32 zubů.

Rezáky zahrnují čtyři zuby v přední části úst. Jsou ploché nebo lopatkové a používají se k řezání potravin. To je v kontrastu se zuby v zadní části úst, které mají široký plošně tvarovaný kousací povrch vhodný pro broušení. Rezáky mají ve všech případech jediný kořen a jsou první zuby, které mají být ztraceny a nahrazeny během dětství. Opadavé centrální řezáky jsou obvykle nahrazeny ve věku šesti nebo sedmi let. Boční řezáky se obvykle nahrazují sedmi nebo osmi lety.

Psí zuby mohou být také označovány jako cuspidy. Jedná se o zuby populárně známé jako oční zuby kvůli jejich umístění přímo pod očima. Kuřata jsou ve tvaru kopí, s špičatým hrotem, který je užitečný při uchopení a roztržení jídla. Obvykle mají jediný kořen, i když mohou mít dva kořeny. Jedná se o nejdelší zuby v ústech a mají tvar, který způsobuje, že je někdo nazývá tesáky. Opadavé psovité zuby se ztrácejí a nahrazují stálými dospělými špičáky obvykle mezi 9 a 12 lety.

Každý z předních zubů, stejně jako zadní zuby, je opatřen korunou a kořenem. Koruna je viditelná část, která vybuchla z dásně. Kořen je část, která se nachází pod gumou, ukotvuje zub v čelisti. Kořen tvoří přibližně dvě třetiny zubu, zatímco koruna účtuje druhou třetinu. To platí jak pro přední zuby, tak i pro zadní zuby.