Jaké jsou použití koloidního stříbra?

Používání stříbra pro jeho antimikrobiální vlastnosti se datuje do starověku, kdy různé kultury používaly k zpomalení znehodnocení a léčbě onemocnění. Během první poloviny 20. století se dezinfekční použití koloidního stříbra rozšířilo, zatímco interní použití k boji s onemocněním bylo prováděno méně často. S příchodem antibiotik se různá použití tohoto stříbra zmenšily. Od 90. let 20. století se však koloidní stříbro prosazovalo jako alternativní lék pro širokou škálu podmínek. Používá se lokálně k boji proti infekcí, vnitřně k boji s nemocemi a jako dezinfekční prostředek na širokém spektru povrchů.

Dezinfekční použití této sloučeniny se liší od čištění vody po potahy na močových katétrech, aby se zabránilo bakteriálním infekcím. Antimikrobiální účinek koloidního stříbra se používá k sterilizaci pitné vody a pro tento účel je uveden Světovou zdravotnickou organizací. Stříbrná doporučená domácí použití zahrnuje udržování vlhkých utěrek a hub, bez bakterií a plísní, zabraňující pachům v odpadkových kontejnerech a zastavení šíření atletické nohy při stříkání v botách. Kromě toho se předpokládá, že klimatizační jednotky a vyhřívací větrací otvory s koloidním stříbrem mají menší mikrobiální růst. Výzkum probíhá za účelem vytvoření antibakteriálních povrchů s impregnovanými částicemi stříbra.

Použití sloučeniny topicky znamená, že pomáhá předcházet infekci u všech typů kožních poranění a stavů. Stříbro lze aplikovat přímo na kousnutí hmyzem, spáleniny a vyrážky. Bandáže stříkané s koloidním stříbrem mohou zabránit infekci v popáleninách a zraněních. Děti používaly k vniknutí kapiček dusičnanu stříbrného do očí při narození, aby zabránily neonatální konjunktivitidě, ale tato látka je zřídka používána. Gargling s koloidním stříbrem se doporučuje pro bolest v krku, zubní kaz a vředy v ústech.

Interní použití koloidního stříbra je podporováno při onemocněním od cukrovky až po syndrom získané imunitní nedostatečnosti (AIDS). Klinické studie nebyly provedeny za účelem hodnocení účinnosti koloidního stříbra v boji proti většině onemocnění, avšak uživatelské zkušenosti a anekdotické důkazy podporují použití stříbra při léčbě široké škály onemocnění a chronických onemocnění. Stříbro je studováno jako možná alternativa antibiotik k léčbě kmenů bakterií rezistentních na antibiotika.

Koloidní stříbro obsahuje malé částice stříbra. Mnoho komerčních produktů nazývaných koloidní stříbro obsahují většinou stříbrné ionty v roztoku. Oba stříbrné ionty a částice stříbra jsou antimikrobiální, ale při jejich požití se ionty stříbra snadno spojují s chloridovými ionty a ztrácejí účinnost. Iontové stříbro si zachovává své antimikrobiální vlastnosti, pokud se používá jako dezinfekční prostředek na povrchu nebo když je aplikováno místně na čistou pokožku.

In vitro studie ukázaly smíšené výsledky týkající se komerčně dostupného účinku koloidního stříbra proti mikrobům. Většina informací o výhodách různých použití koloidních stříbrných přípravků je neoficiální. Navzdory nedostatku klinických a laboratorních studií potvrzujících antimikrobiální vlastnosti komerčního koloidního stříbra je účinná proti širokému spektru bakterií, virů a hub.

Potenciálním vedlejším účinkem koloidního stříbra je vývoj argyrie. Jedná se o stav, kdy se v kůži a jiných tkáních vytvářejí částice stříbra, což způsobuje modrou nebo šedou pigmentaci. Modrošedé zabarvení se může objevit také v hřebících kůlech, dásněch a vnitřních orgánech. Lokalizovaná změna barvy nastává při lokální aplikaci stříbra, zatímco celá tělní argyria se vyvíjí s prodlouženým interním používáním koloidních stříbrných přípravků. Předpokládá se, že dlouhodobý a vysoký příjem stříbra je zodpovědný za argyrii.