Jaké jsou nejlepší léky na opuch?

Nejlepší léky na otok závisí na příčině. Typicky otok měkké tkáně reaguje na ledové obaly a protizánětlivé léky. Jiné typy otoků zahrnují otok kotníku nebo edém. Obvykle předtím, než lze tento druh otoku léčit, musí být nejprve zjištěna příčina. Opuch kotníků je někdy spojen s kardiovaskulárními problémy, jako je městnavé srdeční selhání a výsledná retence vody.

Opakující se léky také zahrnují vyvýšení postižené končetiny. Když je otok souviset s poraněním kotníku, jako je například podvrtnutí, může zvedání vyloučit otoky, stejně jako aplikuje bandáž na tlak. Ledové obaly se také doporučují pro zranění kotníku, protože tyto typy otoků zahrnují měkké tkáně. Ačkoli jsou topné balíčky prospěšné při zmírnění bolesti, jsou méně účinné než ledové balíčky při zmírnění otoku.

V případech městnavého srdečního selhání a edému může lékař doporučit diuretikum nebo vodní pilulku. Tyto léky jsou účinnou léčbou otoku, protože podporují časté močení, což pomáhá zmírnit nadměrné zadržování tekutin. Obecně platí, že pokud je městnavé srdeční selhání dobře zvládnutelné, otok obvykle klesá. Někdy mohou alergické reakce způsobit otoky. Pokud jsou lidé vystaveni alergenům, může dojít k mírnému otoku nosních cest, očí a rtů.

V případech závažné alergické reakce se může objevit otok v krku a způsobit její zúžení. Jedná se o zdravotní nouzovou situaci nazývanou anafylaktická reakce a vyžaduje okamžitou nouzovou léčbu. Obvykle jsou účinným způsobem léčeni otoky spojené s anafylaktickým šokem epinefrin a intravenózní tekutiny. Lidé, kteří jsou alergičtí na včelí bodnutí a arašídy, jsou často ohroženi tímto typem reakce, a u těchto lidí by mohl být pravidelný předpis epinefrinu, aby se udržel po celou dobu.

Pitná voda po celý den může pomoci snížit otok způsobený zadržováním tekutin. Lidé si udržují tekutinu z různých důvodů, včetně konzumace stravy s vysokým obsahem sodíku, nedostatek vody a užívání některých léků. Protizánětlivé léky mohou způsobit dočasnou retenci tekutin, stejně jako antihistaminika a léky proti úzkosti. Pít více vody podporuje močení, které pomáhá snížit zadržení a následné otoky, zejména v obličeji, rukou a kotnících.

Ačkoli většina léků na opuch bude stačit k omezení výskytu, někdy jsou neúčinné. Při léčbě opuchu se nepodaří zlepšit léčbu, lékař bude možná muset dále vyhodnotit příčinu. Lékařské diagnostické testy k vyhodnocení edému mohou zahrnovat vyšetření krve, které může určit funkci ledvin a srdeční testy. Přestože se tyto testy mnohdy projeví negativní, je třeba určit příčinu přetrvávajícího otoku.