Jaké jsou nejčastější vedlejší účinky vankomycinu?

Vancomycin je antibiotikum, které se běžně používá při léčbě bakteriálních infekcí. I když je tento lék velmi účinný při léčbě tohoto onemocnění, jeho vedlejší účinky mohou být velmi nebezpečné. Některé z nejčastějších vedlejších účinků spojených s užíváním vancomycinu zahrnují vývoj neobvyklé chuti v ústech, problémy s žaludkem, jako je nevolnost a zvracení, alergické reakce a dokonce poškození sluchu nebo ledvin. Jedinci, kteří rozvíjejí závažnější nežádoucí účinky, jsou obvykle vyzýváni, aby co nejdříve vyhledali lékařskou pomoc.

Jedním z nejčastějších vedlejších účinků vankomycinu je neobvyklá chuť v ústech. Tato chuť je nejčastěji hořká, avšak v některých případech se mohou objevit i jiné nepříjemné příchutě. Obvykle se vyskytuje ráno po probuzení, nebo v jiných obdobích, kdy nebyla po delší dobu přítomna potravina nebo kapalina v ústech.

Některé vedlejší účinky vankomycinu mohou zahrnovat žaludeční potíže. Nejčastější problémy s žaludkem, které se vyskytují při užívání vankomycinu, zahrnují nevolnost a zvracení. V některých případech však může dojít k poruchám trávení nebo žaludečním křečím. Tyto závažnější nežádoucí účinky vyžadují co nejdříve lékařskou péči, aby se zabránilo pokračujícím problémům.

Mezi vedlejší účinky na vankomycin patří také alergické reakce. Příznaky alergické reakce způsobené použitím vankomycinu zahrnují kožní vyrážku, kopřivku a šupinovitě vypadající kůži, která po několika dnech nezmizí. Navíc někteří jedinci, kterým byl předepsán vankomycin, mohou vyvinout kožní obruče a zbarvení. V nejzávažnějších případech může dojít k anafylaxi. Neposkytnutí lékařské pomoci může být život ohrožující pro ty, kteří mají tyto závažnější nežádoucí účinky.

Syndrom červeného člověka je další seznam vankomycinových vedlejších účinků. Jedná se o specifický typ alergické reakce, která může způsobit potíže s dýcháním, sípání a jiné podobné respirační stavy. Navíc těm, kteří rozvíjejí syndrom červeného člověka, se často objevují bolesti na hrudi, svalové křeče a závratě horní části těla. Stejně jako u příznaků tradiční alergické reakce, ti, kteří rozvíjejí syndrom červeného člověka, jsou obvykle vyzýváni, aby okamžitě vyhledali lékařskou pomoc.

V některých případech bylo užívání vankomycinu spojeno s poškozením sluchu a ledvin. Rovněž bylo zjištěno, že vankomycin působí škodlivě na tvorbu krevních buněk, které jsou nutné k potlačení infekce a pomoci při srážení krve. To může být obzvláště nebezpečné pro ty, kteří mají oslabený imunitní systém nebo kteří jsou v současné době na ředidel krve.