Jaké jsou nejčastější příčiny sucha v ústech a bolesti v krku?

Suchá ústa, technicky nazývaná xerostomie, může být způsobena řadou různých věcí. Symptomy sucho v ústech a bolest v krku jsou často příbuzné, protože sucho v ústech často způsobuje bolesti v krku. Mezi hlavní příčiny sucha v ústech patří dehydratace, léky, poškození nervů, infekce a každodenní životní styl člověka.

Dehydratace může být přímým účinkem přílišného pocení, zvracení, průjem, popálení a ztráty krve. Když do těla uniká příliš mnoho tekutiny, výsledkem je dehydratace, což následně způsobí příznaky sucho v ústech. Jediným způsobem, jak bojovat proti dehydratacím, je snaha rehydratovat tělo. Těžká dehydratace může být vyléčena pouze intravenózní kapalinou.

Někteří lidé mohou pociťovat sucho v ústech a bolest v krku v důsledku každodenní činnosti. Lidé, kteří kouří a pijí nadměrně, mohou zažívat sucho v ústech, stejně jako lidé, kteří pravidelně dýchají ústami. Tyto návyky lze zvrátit tím, že přestanete kouřit, snížíte příjem alkoholických nápojů a učíte se dýchat nosem místo úst.

Poškození nervu může také způsobit problémy s ústy a krkem. Pokud je krk nebo hlava postižena nehodou nebo operací, může se u Vás pravidelně vyskytovat sucho v ústech. Každá osoba, která věří, že utrpěla poškození nervu, by měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Různé infekce a nemoci mohou způsobit sucho v ústech a bolest v krku. Diabetes, HIV, Alzheimerova choroba, anémie, mrtvice, artritida a mnoho dalších onemocnění mohou mít za následek sucho v ústech. Když jsou tyto nemoci řádně kontrolovány, tento příznak často zmizí. Ti, kteří mají některý z výše uvedených onemocnění, by měli konzultovat lékaře, pokud sucho v ústech přetrvává.

Někdy může být suchost úst způsobena léky. Alergie, deprese, úzkost, akné a léky na astma mohou mimo jiné způsobit sucho v ústech a bolest v krku. Ve většině případů je suchá ústa normální reakcí na různé léky. Pokud není suchost spojena s lékem, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Nejlepší způsob, jak bojovat proti suchému ústa, je vypít vodu. Při konzumaci velkého množství vody se nemusíte zbavit sucho v ústech způsobených léky nebo onemocněním, hydrataci sebe sama je nejlepší způsob, jak odstranit dočasnou suchost. Soda, alkohol a jiné tekutiny nemusí hydratovat tělo ani vodu a tyto nápoje by se měly vyhnout, pokud se člověk cítí dehydrovaný.