Jaké jsou kontraindikace ibuprofenu?

Kontraindikace ibuprofenu jsou definovány jako zdravotní stavy nebo situace, které způsobují, že použití tohoto prostředku proti bolesti je nepřiměřené, s výjimkou přímého dohledu lékaře. Některé z těchto stavů zahrnují srdeční problémy, onemocnění ledvin a onemocnění, která způsobují krvácení do zažívacího traktu. Mezi další kontraindikace užívání ibuprofenu patří těhotenství, onemocnění jater a alkoholismus. Pacienti, kteří jsou naplánováni k chirurgickému zákroku, se často doporučují, aby se vyhnuli bolesti, jako je ibuprofen, kvůli zvýšenému riziku krvácení.

Srdeční potíže a krevní poruchy jsou jednou z nejčastějších kontraindikací ibuprofenu v důsledku krvácivých účinků tohoto léku. Zvláštní srdeční stavy, které by měly být před lékařem projednány s lékařem, zahrnují vysoký krevní tlak, arytmii a onemocnění koronární arterie. Ti, kteří mají poruchy krve, jako je anémie, hemofilie nebo diabetes, nemusí být schopni bezpečně užívat tento lék. Vzhledem k tomu, že ibuprofen rozdrtí krev, mnoho lékařů požádá pacienty, aby přestali užívat tento lék několik dní nebo týdnů před plánovanou operací.

Obličky a jaterní onemocnění jsou kontraindikací pro použití ibuprofenu. Když tyto orgány nejsou schopny správně fungovat, nejsou schopny tento lék dostatečně filtrovat z těla. To může způsobit další poškození orgánů, které se již snaží bojovat dostatečně dobře, aby podpořily život. Nadměrné užívání alkoholu může poškodit játra a užívání ibuprofenu může toto poškození zhoršit. Osoba, která má zhoršený imunitní systém kvůli fyzickému onemocnění nebo léčebným postupům, jako je chemoterapie, by se měla před použitím ibuprofenu poradit s lékařem.

Zdravotní stavy, které mohou způsobit krvácení do gastrointestinálního traktu, patří mezi kontraindikace ibuprofenu, protože použití tohoto prostředku proti bolesti může zhoršit poškození a zvýšit krvácení. Vředy v žaludku nebo střevech, kýly nebo perforace v jakékoli části trávicího traktu pravděpodobně vyžadují použití jiného typu léku. Pacienti se zánětlivými onemocněními střev, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, by se měli vyhýbat všem přípravkům obsahujícím ibuprofen, pokud lékař nepomůže jiným způsobem.

U žen, které jsou těhotné nebo kojící, se obvykle doporučuje vyhnout se ibuprofenu kvůli možným negativním účinkům na dítě. Každý, kdo má v anamnéze citlivost nebo alergické reakce na aspirin, ibuprofen nebo jiné podobné léky, by měl zabránit užívání všech přípravků obsahujících ibuprofen. Pokud po užívání tohoto léku vzniknou alergické příznaky, jako je otok obličeje, bolest na hrudi nebo potíže s dýcháním, je nutná nutná lékařská pomoc.