Jaké jsou běžné příčiny puchýřů nohou?

Blistry nohou mohou být způsobeny mnoha faktory. Mohou to být způsobeny fyzickým poškozením kůže ze slunce, popáleninami nebo opakovaným třením, které vzniklo v důsledku tření na něco. Chemická nerovnováha nebo nemoci v těle, jako je cukrovka nebo špatný krevní oběh, mohou způsobit, že se na nohou objeví puchýřky. Faktory prostředí, jako jsou bakterie nebo plísňové infekce, mohou také vést k vývoji puchýřů pro nohy. V závislosti na příčinách puchýřů se léčba může pohybovat v rozmezí od prostě čekání na to, aby se vyléčilo a odvázalo je.

Blistr je sbírka tekutiny – někdy lymfatická tekutina – která se vyvíjí mezi dvěma vrchními vrstvami pokožky, nazývanými epidermis a dermis. To může být tvořeno tělem jako obranná opatření, aby se zabránilo opakovanému odření od dalšího poškození pokožky. Tekutina uvnitř může být někdy krev, v takovém případě se to nazývá krevní blister, což je důsledek poškození krevních cév, obvykle způsobených fyzickým traumatem. Jednou z komplikací, které mohou nastat při puchýrech, je infekce, v takovém případě je třeba hledat odbornou lékařskou péči.

Jednou společnou příčinou puchýřů pro nohy je stav známý jako ekzém. Přesné příčiny ekzému nejsou známy, ale začínají jako vyrážka, která se může nakonec zapálit a způsobit puchýře. Ekzém není podmínkou, která je nebezpečná, ale může být velmi perzistentní a ovlivňuje vzhled osoby, která ji má.

Mnohem širší příčinou puchýřů pro nohy je známo, že se jedná o dermatitidu. Není to jediná nemoc, ale zastřešující termín, který se týká různých stavů, které způsobují léze nebo nepravidelnosti na povrchu kůže. Mnoho z těchto stavů se může vyvinout do puchýřů. Příčiny mnoha typů dermatitidy nejsou plně pochopeny, ale mohou být přičítány reakci nadměrně aktivního imunitního systému.

Špatný krevní oběh ze stavu, jako je diabetes, je další častou příčinou puchýřů nohou. Blistry se mohou tvořit, protože kůže v oblasti nedostává správné množství živin a podpory, protože nedostatečné množství krve je nasměrováno na kůži. Některé léky mohou pomoci snížit množství a trvání takových puchýřků, ale mohou zůstat tak dlouho, dokud je oběh problémem.

Fyzické poškození kůže může také způsobit tvorbu blistrů pro nohy. To může být způsobeno poškozením sluncem, jako při těžkém spálení slunečního záření nebo v důsledku kontaktu s horkým povrchem. Je také známo, že tření způsobuje puchýře, například když se boty nebo boty třejí na kůži, dokud se neobjeví ochranný blistr. Tyto puchýře mají tendenci se rozptýlit poměrně rychle.