Jaké jsou běžné příčiny otoků prstů?

Oteklý prst může být výsledkem různých příčin. Trauma a zranění, zánět, těhotenství a infekce jsou některé z možných příčin opuchnutých prstů. Někdy může mít opuštěný prst znamenat vážnější stav. Mezi specifické stavy, které by mohly způsobit opuchnutý prst, patří celulitida, herpetická whitlow, revmatoidní artritida a syndrom karpálního tunelu.

Celulitida je bakteriální infekce, která se může objevit na kterékoli části těla, včetně prstů. Tato infekce je jednou z nejčastějších příčin opuchnutých prstů, které mohou být vyvolány drobným traumatem, jako je modřina, kterou bakterie zavede do tkání pod kůží. Celulitida způsobuje, že prsty se zvětšují a jsou citlivé na dotek.

Herpetický whitlow nebo prstový herpes je způsoben virem herpes simplex. Tento virus je vysoce nákazlivý a šíří se po kontaktu s infikovanými lézemi, které se mohou objevit na palci nebo jiných prstech. Herpetický whitlow může také způsobit oteklé prsty. Symptomy infekce tímto virem zahrnují otok a zčervenání postiženého prstu a palce.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které ovlivňuje imunitní systém. Zdravý imunitní systém ničí cizí látky, jako jsou bakterie, v těle. Autoimunitní onemocnění způsobuje, že imunitní systém napadá vlastní buňky, což vede k ztuhnutí, otoku a deformacím v různých částech těla, včetně prstů.

Těhotenství je také jednou z nejčastějších příčin opuchlých prstů u žen. Je to kvůli stavu známému jako edém, který vede k zadržování vody u těhotných žen. Zadržování vody způsobuje oteklé končetiny a prsty.

Zranění, jako jsou vyvrtání, řezání a zlomení kostí v prstech, mohou způsobit jejich zvětšení. Často mohou vyvrtání vyžadovat komprese, aby opuch dolů. Přerušené kosti musí být vynulovány a vloženy do dlahy, aby se mohly léčit.

Přírůstek hmotnosti je další příčinou otoků prstů. Jakékoli zvýšení hmotnosti bude obecně rozloženo po celém těle, což povede ke zvýšení velikosti prstu. Tento typ opuchu klesne v poměru k jakékoli ztrátě hmotnosti.

Syndrom karpálního tunelu nastává v důsledku tlaku na šlachy a medián nervů v zápěstí. Příznaky tohoto onemocnění mohou zahrnovat některé otoky a necitlivost prstů. Mezi další příznaky patří bolest a obecná slabost, která může snížit schopnost osoby uchopit předměty prsty. Tato bolest a slabost mohou vyzařovat ruce a předloktí.