Jaké je spojení mezi dehydratací a únavou?

Hlavním spojením mezi dehydratací a únavou je to, že únava je jedním z příznaků těžké dehydratace. Někdy dokonce mírná až středně těžká dehydratace může vést k mírnosti a malátnosti, protože každá buňka v lidském těle je tvořena především vodou a musí být pravidelně doplněna tekutinami, aby mohla fungovat správně. Pokud se spotřebovávají nedostatečné množství tekutin, tělo musí pracovat velmi tvrdě, aby mohlo pokračovat v práci, a často je výsledkem únavy.

Jeden důvod, proč jsou spojeny dehydratace a únava, je, že když se nedostane dostatek tekutin, krev se stává mírně silnějším. To znamená, že srdce musí pumpovat tvrdší, aby se mohlo pohybovat přes žíly, což vyžaduje více energie. Pokud se používá více energie, může to vést k únavě a pomalosti. Toto se často vyskytuje více v případech těžké dehydratace, i když mnoho lidí si neuvědomuje, že dosáhlo tohoto bodu, dokud se nevyskytnou ještě závažnější nežádoucí účinky.

Ačkoli si to většina neuvědomuje, žízeň není předčasným znamením dehydratace. Když tělo signalizuje pocit žízně, znamená to, že již došlo k dehydrataci a okamžitě je zapotřebí tekutiny. Během této doby se může již objevit únavová a další příznaky. Bohužel mnoho lidí žije se stavem téměř konstantní dehydratace do jisté míry a nemusí si uvědomit, že nejsou tak bdělí nebo zaměřeni, jak by mohli být, jestliže spotřebovávali více vody.

Nejlepší způsob, jak bojovat proti dehydratacím a únavě, která se stane v důsledku toho je pít více vody a jíst více potravin, které obsahují vodu. Pokud chuť vody není příjemná, čaje s malým množstvím cukru nebo čerstvých šťáv jsou také hydratační, ačkoli šťávy mohou způsobit zvýšení hmotnosti, pokud jsou konzumovány pravidelně. V mnoha běžných ovocech a zelenině se nachází také voda, jako jsou melouny, celer, okurky, rajčata a mrkev. Je důležité vyhnout se džusům s přidaným cukrem, sodou, kávou a čajem s přílišným množstvím cukru přidaného při dehydratování.

Dehydratace a únava mohou být oběma příznaky určitých onemocnění nebo onemocnění. Chřipka a některé břicho žaludku mohou způsobit únavu a mohou mít za následek průjem nebo zvracení, které jsou častými příčinami dehydratace. Jedná se o dočasný stav a oba příznaky by měly ustoupit, jakmile virus zahájí svůj průběh. V této době je důležité spotřebovat další tekutiny, aby se zabránilo těžké dehydratace a únavě, což je zvláště nebezpečné u malých dětí a starších osob.