Jaká je účinná složka přípravku aleve®?

Aktivní složka přípravku Aleve® je nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID) známé jako sodná sůl naproxenu. Stejně jako u jiných NSAIDs naproxen sodný působí inhibicí enzymu cyklooxygenázy (COX), který může snížit zánět a také snížit horečky. Kromě toho, že působí jako protizánětlivý a horečnatý reduktor, sodná sůl naproxenu může být také použita jako obecná úleva od bolesti. Naproxen je složka, která skutečně inhibuje enzym COX, zatímco sodík obsažený v každé dávce jednoduše pomáhá tělu absorbovat lék. Jako aktivní složka přípravku Aleve® má sodná sůl naproxenu také možnost vyvolat řadu vedlejších účinků, včetně kardiovaskulárních problémů, gastrointestinálního (GI) krvácení a snížení účinnosti selektivního inhibitoru zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) Depresivní léky.

Aleve® je výrobek, který spadá do kategorií protizánětlivých, antipyretických a bolestivých léků. To je způsobeno skutečností, že účinná látka přípravku Aleve® je typ NSAID s analgetikou, snížením teploty a protizánětlivými vlastnostmi. Mezi jiné běžné NSAID patří ibuprofen a aspirin, které jsou účinnými látkami v jiných analgetických lécích, které jsou mimo OTC. Jednou z charakteristických vlastností sodné soli naproxenu je to, že její účinky trvají déle než mnoho jiných běžných léků proti bolesti, přičemž jedna dávka je schopna zmírnit bolest po dobu až devíti hodin.

Každá NSAID, včetně přípravku Aleve®, působí stejnými základními prostředky inhibice enzymu COX. To má v těle celou řadu různých účinků, i když přesné mechanismy nejsou plně pochopeny. Jedním z výsledků inhibice enzymu COX je, že je také inhibována tvorba prostaglandinu E2 (PGE2) v hypotalamu. Vzhledem k tomu, že jednou z funkcí PGE2 je zvýšení tělesné teploty, může to účinně snížit horečku.

Inhibice enzymu COX může také snížit zánět. To je způsobeno skutečností, že prostaglandiny působí jako messengerové molekuly pro usnadnění zánětlivého procesu. Vzhledem k tomu, že výroba těchto molekul je zprostředkována naproxenem a jinými NSAID, může být proces účinně zastaven. To může být omezeno steroidy, které snižují zánět vazbou na glukokortikoidní receptory.

Kromě mnoha užitečných použití účinné látky v přípravku Aleve® existuje také řada potenciálních vedlejších účinků. Nesteroidní protizánětlivé léky jsou schopné snížit účinnost SSRI antidepresiv, takže lidé, kteří jsou na těchto lécích, obvykle doporučují, aby hledali alternativní léky proti bolesti a redukující horečku. Naproxen užívá také riziko některých srdečních stavů, ačkoli studie prokázaly, že tyto účinky jsou s použitím ibuprofenu o 50% pravděpodobnější. Gastrointestinální poruchy, jako je ulcerace a krvácení, mohou také vyplývat z užívání naproxenu, zejména při vyšších dávkách nebo při pravidelném užívání po delší dobu.