Jaká je spojitost mezi zácpou a kolitidou?

Hlavním spojením mezi zácpou a kolitidou je, že zácpa je jedním z primárních příznaků onemocnění. Kolitida způsobuje zánět tlustého střeva, což může vést k problémům s přechodem stolice spolu s křečemi a plynem. Zatímco dvě podmínky se ne vždy vyskytují společně, ti, kteří trpí kolitidou často bojují s častou zácpou.

Kolitida a zácpa jsou oba trávicí problémy, které ovlivňují dvojtečku. Kolitida je charakterizována bolestí v břiše, plynu, nadýmání a zácpě. Proto je zácpa symptomem poruchy, ačkoli někteří mohou také prokázat průjem nebo kombinaci obou extrémů. Zácpa může nastat bez zánětu tlustého střeva a je také příznakem několika dalších stavů.

Existují způsoby léčby zácpy a kolitidy. Když se setkají, je hlavním cílem snížit zánět a zvýšit trávicí funkci. To lze provést tak, že změníte dietu pacienta a povzbuzujete ho, aby jedl potraviny, které obsahují vysokou úroveň vlákniny. Je také důležité, aby pacienti zabránili konzumaci potravin, které způsobují příznaky, které obvykle zahrnují položky, které mají vysoký obsah tuku a mají nízké obsah živin. Mléčné výrobky jsou také běžné dráždivé, stejně jako alkohol a kofein.

Zatímco se mohou objevit společně, může být přítomna zácpa a kolitida jako dvě odlišné stavy. Zácpa může nastat v důsledku dehydratace nebo nedostatečného množství vlákniny. To samo o sobě je často zcela vyléčitelné změnami stravy a životního stylu. Kolitida není léčitelná, ale může být udržována pod kontrolou podobnými metodami. Proto jestliže dochází k časté zácpě s neznámou příčinou i po dosažení dietních změn, může být kolitida možná.

Jak zácpa, tak kolitida mohou u pacientů způsobit spousty bolesti. V některých případech může být bolest kolitidy způsobena zácpou, ačkoli tomu tak není vždy. Každá podmínka je často doprovázena nadýmáním, přebytečným plynem a bolestí žaludku. Tyto podmínky mají tendenci se krmit, protože plyn je produkován zhutněnými stolicí a těžké projít stolice mohou být zhoršeny zánětem.

Každý, kdo zažil některý z těchto příznaků déle než dva týdny navzdory adekvátnímu příjmu vlákniny a hydrataci, by měl kontaktovat lékaře. Testy lze provést, aby se vyloučily závažné stavy, které jsou vzácné a mohou být zaznamenány záněty. Někdy mohou být podávány léky, které pomáhají snížit bolest a podráždění trávicího systému.