Jaká je spojitost mezi poruchou trávení a infarktem?

Poruchy trávení a srdeční záchvaty souvisí, protože mnohokrát pacienti, kteří si myslí, že mají pálení žáhy nebo zažívací potíže, trpí srdečním záchvatem. Mnoho z pocitů a příznaků spojených s poruchou trávení je také časté se srdeční nouzi. To znamená, že někdy symptomy srdečního záchvatu zůstávají bez povšimnutí pacienta, protože se domnívá, že trpí na trávení, což často vede k delšímu zotavení nebo dokonce ke smrti. V některých případech mohou lékaři také těžko rozlišovat mezi oběma stavy u pacientů, kteří si stěžují na generalizovanou bolest na hrudi.

Důvodem, proč mnoho lidí může zmást příznaky poruchy trávení srdcem, je to, že oba syndromy se vyskytují v těsné blízkosti jednoho druhého. Nižší jícen a horní žaludek sedí těsně nad a pod srdcem. Symptomy včasného srdečního záchvatu se velmi podobají pocitu pálení, neklidu a těsnosti spojené s poruchou trávení. Ve skutečnosti se mnoho pacientů dostalo do pohotovosti, protože věřilo, že mají infarkt, jen aby jim bylo řečeno, že trpí zachyceným střevním plynem, který se dostal do horního zažívacího traktu.

Ačkoli někdy jsou jemné, existují určité rozdíly mezi poruchami trávení a příznaky srdečního infarktu. Poruchy trávení by měly být obecně omezeny na hrudník a oblast žaludku, zatímco tam může začít opravdový srdeční záchvat a vyzařovat do levé paže nebo ramena. Pokud se vyskytne silné zvracení, nauzea nebo dušnost, mělo by se předpokládat, že pacient netrpí trávicími ústroji a je třeba vyhledat lékařskou péči.

Zatímco mnozí věří, že srdeční záchvat je mnohem bolestivější než porucha trávení, není tomu tak vždy. V některých případech může střevní plyn nebo žaludeční kyselina způsobit silnou bolest v hrudní dutině, která se může snadno zaměnit za srdeční infarkt. Pacienti popsali pocity jako bodnutí, bolesti nebo pulzování. To je důvod, proč někdy lékař nedokáže rozpoznat rozdíl mezi poruchou trávení a srdečním záchvatem, dokud nebudou dokončena další vyšetření.

Jako obecné pravidlo, jeden může být schopen říct rozdíl mezi poruchou trávení a srdečním záchvatem tím, že zkouší několik základních taktiky bolesti. Například, bolesti z poruchy trávení se mohou zmírnit tím, že změníte pozici do více vzpřímené polohy, zatímco srdeční záchvat nebude ovlivněn. Nadměrné léky, stejně jako antacida, mohou také pomoci zmírnit příznaky poruchy trávení, ale nemají žádný účinek na příznaky srdečního záchvatu.