Jaká je nejlepší léčba dětské zácpy?

Nejlepší způsoby léčby dětské zácpy jsou obvykle cvičení, zvýšený příjem tekutin a pomalé zavádění přírodně vláknitých potravin, obvykle v tomto pořadí. Děti mladší jednoho roku mají velmi citlivé zažívací ústrojí a občas je zácpa často jen součástí růstového procesu. Léčba by měla obvykle začít co nejméně a postupně budovat, aby bylo dosaženo výsledků. Děti, které se v důsledku zácpy považují za velmi nepohodlné, nebo které nemají ve střevě více než tři dny, by se měly obvykle obrátit na lékaře.

Zácpa u kojenců se obvykle děje kvůli změně ve stravě. Pro kojence, které jsou výhradně kojené mlékem, může být viníkem něco v mateřské stravě, které ovlivnilo její mateřské mléko, nebo jinou změnou ve vzorci značky nebo přísad. Děti, které začínají pevné potraviny, obvykle zažívají zácpu jako důsledek něčeho nového, který se snažil, aby jejich tělo mělo těžší časové zpracování. Většina odborníků doporučuje, aby při zachování jemné rovnováhy trávicího systému dítěte byly přírodní prostředky použity, jakmile se zjistí změna dětské stolice.

Někdy může být zácpa dítěte zjištěna pocit břicha. Dolní pravá oblast žaludku dítěte může být třepána a pokud je to těžké, může dojít k poškození střev a mohlo by to být důvod, proč dítě trpí zácpou. Pokud jemné tření žaludku dítěte nezpůsobí pohyb stolice, může se konečník dítěte otřít lehkým kruhovým pohybem, aby se stimulovala reakce na konec. Jakmile se pomalá střevní dráha začne pohybovat, střeva by se měla také pohybovat, i když to může chvíli trvat.

Dětské cvičení je jednou z nejjednodušších a nejméně invazivních metod, jak se věci pohybovat v dětském systému. Jedna z nejlepších cvičení se provádí pokládáním dítěte na jeho záda a následným posunem nohou dítěte do pohybu v kole – což znamená, že nožní nohy by se měly pohybovat, jako kdyby šlapal na kole. Pohyby mohou jít dopředu i dozadu. Toto cvičení se může provádět několikrát denně, aby se předešlo kontaminaci dítěte. Většina kojenců se bude cítit příjemně a pomůže udržet věci v pohybu skrz střeva, což je obzvláště důležité pro malé děti, které se jinak příliš nehýbejí.

Pro většinu dětí obsahují vzorek a mateřské mléko všechny nezbytné živiny, včetně vody. Zácpa se často děje jako reakce na dehydrataci, a tak, aby dítě dostalo více mléka, často pomáhá. Pokud doktor dítěte dovolí dítěti konzumovat vodu, měla by být dítě podáváno malým džemu po celý den. V těchto případech lze zakoupit kapsle pro dítěti, tyto speciální bradavky jsou silnější než běžné mléčné bradavky a zabrání tomu, aby dítě převzalo příliš mnoho vody. To může způsobit, že se předčasně naplní, a tak se vynechá důležitá výživa v mléce a ve všech ostatních potravinách.

Malé množství glukózového sirupu může být také přidáno do formulace nebo mateřského mléka k zmírnění zácpy. Většina odborníků doporučuje začít s několika kapekmi za každou unce mléka. Množství sirupu může být v případě potřeby zvýšeno a mělo by být přerušeno, pokud se stolice dítěte stane příliš volnou.

Starší děti, které již začaly pevné potraviny, mohou také těžit ze zvýšené vlákniny. Vařené hrušky nebo broskve jsou skvělým zdrojem vlákniny, který by měl být dobře tolerován jemným systémem dítěte. Neslazená applesauce je další oblíbenou volbou. Ve všech případech je však důležité začít velmi pomalu, nabízet víc než jedno nové jídlo denně a přetížení dítěte vláknem. To by mohlo přemoci dítě trávicího systému a způsobit průjem, který přichází s problémy, které jsou všechny jeho vlastní.

Mladé děti a kojenci nemají vždy pravidelné střevní pohyby, a v některých případech je normální, že mají jen jeden psík každé dva až tři dny. Nedostatek špinavých plenek nemusí nutně znamenat, že dítě je zapálené, i když to může být důvodem k obavám u dítěte, který byl až do té doby velmi pravidelný. Lékaři obvykle doporučují, aby děti přišly ke kontrole, pokud neměly za více než tři dny hubení, zvláště pokud se zdají být nepohodlné, nafouklé nebo v nouzi.