Jaká je nejčastější léčba gynekomastie?

Gynekomastie je poměrně častým stavem, který zahrnuje rozšíření prsní tkáně u mužů. Většina případů je výsledkem nerovnováhy hormonů androgenů a estrogenů způsobených glandulární poruchou, užíváním steroidů, vedlejšími účinky léků nebo léčbou rakoviny. Vzhledem k tomu, že hladiny hormonů kolísají během puberty, často se vyskytují u chlapců ve věku od 10 do 18 let. Pokud je známa určitá příčina, lékaři mohou zvážit léky na zvýšení androgenu nebo potlačení hladin estrogenu. Liposukce nebo chirurgie redukce prsu se zvažují, pokud lék prokáže neúčinnou léčbu gynekomastie.

Léčba gynekomastie se vždy nedoporučuje pro dospívající chlapce, neboť onemocnění často odchází samo o sobě po dobu asi tří let. Hormony mají tendenci vrátit se do rovnováhy po pubertě a tkáň prsu se stává méně výraznou. Pokud se stav zhorší nebo trvá několik let, mohou lékaři provést řadu testů, aby zjistili, zda má pacient základní zdravotní potíže.

Hypogonadismus, nedostatek testosteronu a tvorba androgenu, je častou příčinou gynekomastie u chlapců a dospělých mužů. Pacienti s tímto onemocněním mohou obvykle využívat léky, které stimulují produkci testosteronu. Transdermální substituční terapie zahrnuje aplikaci náplasti nebo gelu na kůži, která obsahuje syntetický testosteron, který se neustále uvolňuje do těla, aby zvýšil hladiny testosteronu a podpořil vyšší produkci přirozené tvorby hormonů. Parenterální terapie zahrnuje injektování testosteronu přímo do těla. Při konzistentní léčbě gynekomastie se prsa obvykle postupně snižují v průběhu několika měsíců nebo let.

Pokud jsou hladiny estrogenu vyšší než obvykle, léčba gynekomastie obvykle zahrnuje denní perorální léky, které pomáhají regulovat hormon. Clomiphene je lék, který zvyšuje produkci gonadotropinu v hypofýze, hormony, které pomáhají stabilizovat hladiny estrogenu. Tamoxifen působí jako estrogenní antagonista a zabraňuje hormonu stimulovat růst prsních tkání. Tyto léky se u většiny pacientů ukázaly jako velmi účinné při zmírnění problémů za pouhých tři měsíce.

Pokud léky nejsou dostatečné, může být také zvážena chirurgická léčba gynekomastie. Redukovaná mammoplastika, která je obvykle prováděna plastickým chirurgem, zahrnuje fyzické vykročení přebytečné prsní tkáně. Liposukce je další možností, pokud jsou v prsou přítomny vysoké hladiny tukových tkání. Je možné, aby se prsa znovu začala pěstovat po takových postupech, ale většina pacientů nemá trvalé problémy. Občas se chirurg rozhodne provést mastektomii k úplnému odstranění jedné nebo obou prsou, čímž se zabrání opakování stavu.