Jaká je léčba zlomeniny prstu?

Léčba zlomeniny prstů obvykle zahrnuje přemístění kostry a její imobilizaci dlahou nebo odlitkem. Zlomenina prstu nebo zlomený prst může trvat až šest týdnů, než se uzdraví, ale tento proces obnovy je obvykle nekonvenční a nekomplikovaný. Zlomenina prstů je obvykle způsobena silným nárazem a příznaky obvykle zahrnují bolest, otok, deformitu a podlitiny.

Správné zarovnání a znehybnění zlomeniny prstů je důležité, protože pokud je tento proces nesprávně proveden, kosti se nezahojí správně, což má za následek tuhost, bolest a sníženou pohyblivost. Pokud dojde k drtivému zranění kosti, nemusí být možné jednoduše imobilizovat prst. V těchto případech může být nutná operace pro vložení hardwaru, který zachází s přestávkou.

Bolest je často častou stížností na zlomeninu prstu. Užívání protizánětlivých medikačních léků je obecně užitečné při snižování bolesti a otoku. Pokud bolest neodpovídá na léky proti bolesti bez předpisu, může poskytovatel zdravotní péče doporučit analgetika na předpis.

Fyzikální terapie může být také doporučena k léčbě zlomeniny prstu. Někdy po odstranění odlitku přetrvává bolest, tuhost a nehybnost. Pokud k tomu dojde, poskytovatel zdravotní péče může doporučit průběh fyzické nebo pracovní terapie ke zlepšení funkce.

Příležitostně, když dojde k zlomenině prstu, je nehet také zraněn a mnohokrát se hřebík vybledne a nakonec spadne. Další komplikace zlomeniny prstů zahrnují poškození tkání. Když dojde k zlomenině, kůže se může rozpadnout, což vytváří příležitost k infekci. Pokud k tomu dojde, je důležité, aby rána byla jemně omyta mýdlem a vodou, aby se vyčistila rána.

Když dojde k narušení integrity pokožky v důsledku zlomeniny prstu, antibiotika mohou být doporučena k prevenci bakteriální infekce. Navíc může být doporučen posilovač tetanu, aby se zabránilo tetanu, což je vzácná, ale závažná komplikace otevřené rány. Diagnostikování zlomeniny nebo zlomení prstu je obecně jednoduché rentgenovým vyšetřením prstu.

Typicky se pouze postižený prst dostane do očí, nicméně někteří poskytovatelé zdravotní péče se rozhodnou dotáhnout sousední prsty, aby posílili podporu. Dlaha se obvykle nosí přibližně tři týdny a poté se odstraní. Někdy se provádějí další diagnostické testy, jako jsou rentgenová vyšetření, aby se zjistilo hojení a monitorování hardwaru, pokud byla provedena operace. Pokud doba zotavení zůstává nekomplikovaná, dodatečná léčba se obecně nevyžaduje, pokud přetrvávají příznaky jako bolest nebo otok.