Jaká je léčba nosního papilomu?

Standardní léčba nosního papilomu je chirurgickým odstraněním růstu. Toto je upřednostňovaná metoda léčby, protože bez odstranění existuje šance, že léze bude rakovinná. Nejběžnější chirurgické metody používané k odstranění papilomu zahrnují kryoterapii, laserovou léčbu a konizaci. Další způsob odstraňování používá elektrické proudy a označuje se jako procedura LEEP. Jakékoliv otázky nebo obavy týkající se nejvhodnější metody odebrání v individuální situaci by měly být projednány s lékařem.

Kryoterapie se často používá k odstranění papilomu v nosu a může být provedena v ordinaci lékaře. Tekutý dusík se obvykle používá k zmrazení léze, i když v některých situacích může být použit oxid uhličitý. Tato metoda léčby má tendenci odstraňovat bradavice ve vrstvách a může být potřeba opakovat při více příležitostech.

Laserová chirurgie je ambulantní procedura, která se obvykle provádí v nemocničním prostředí. Lokální anestetikum se používá ke snížení jakéhokoli nepříjemného pocitu spojeného s chirurgickým zákrokem, ale pacient zůstává zcela vzhůru. Laserový paprsek se pak používá k zničení léze. I když jsou dražší než kryoterapie, laserová léčba je často upřednostňována, protože zanechává méně jizev.

Pokud je papilom myšlenka rakovinná, může být doporučena konizice. Ve většině případů je pacient úplně sedat pod celkovou anestézou pro tuto formu odstranění papillomu. Skalpel se používá k odříznutí malého vzorku tkáně, který pak je poslán patologovi pro další testování. Pokud se zjistí významné poškození okolní tkáně, může být během léčebné operace odstraněna celá léze.

Procedura excize elektrochirurgické smyčky je úplný název toho, co se běžně nazývá procedura LEEP. Tato ambulantní chirurgie obvykle trvá méně než hodinu a zahrnuje použití elektrického proudu k odstranění nosního papilomu. Někteří lékaři dávají přednost sledování konízní operace pomocí procedury LEEP, ačkoli mohou být použity i jiné způsoby odstranění.

Bez ohledu na způsob odstranění nosních papilomů se léze často pravidelně vracejí. Je také možné, že bradavice spontánně zmizí, až se vrátí několik měsíců nebo let později. Bez léčby se tyto léze mohou někdy stanou rakovinnými, což vede k dalším chirurgickým zákrokům nebo k použití dalších možností léčby, jako je chemoterapie nebo záření. Dohlížející lékař může pomoci pacientovi rozhodnout, který způsob odstranění je pro každou situaci nejvhodnější.