Jak účinná je kopřivka pro vypadávání vlasů?

Zatímco používání kořene pro prevenci ztrát vlasů není zaručeným řešením, některé klinické studie ukázaly, že jsou poněkud účinné. Nettle je kořenový extrakt rostlin, který se přidává do vlasových produktů, které stimulují růst vlasů a blokují nadbytek DHT. Bylina, známá také jako bodavá kopřivka, je nejúčinnější při léčbě mužské a ženské plešatosti. Kromě šamponů a kondicionérů lze doplňky z kopřivy užívat perorálně jako doplněk vitamínů.

Rozsáhlé vědecké studie nebyly provedeny, aby se prokázala absolutní účinnost kopřivy na vypadávání vlasů. Omezené pokusné studie ukázaly, že bylina může inhibovat produkci hormonu DHT, který je primárně zodpovědný za nadměrné ztráty vlasů. Když je kopřivka kombinována s jinými bylinami, jako je saw palmetto, zvyšuje se účinnost inhibice tvorby DHT. Někteří známí výrobci, kteří prodávají léky na ztráty vlasů a léčby v maloobchodních prodejnách, používají ve svých vzorcích kopřivu.

Existují dva způsoby, jak využít výhody používání žíní na ošetření vypadávání vlasů. Prvním je to, že ji užíváte jako ústní přípravek, který lze nalézt ve většině specializovaných prodejen zdravotních potravin. Je často uváděn na trh jako “kořenová kopřivka” a doporučené dávkování je nejméně 500 miligramů (mg) denně. Ti, kteří trpí ženské plešatosti, také zaznamenali pozitivní účinky při použití topických roztoků.

Někteří používají lokální kořisti pro ztráty vlasů ve formě extraktových krémů, roztoků, šamponů a kondicionérů. Vedle zablokování výroby nadbytečných androgenů se předpokládá, že lokální aplikace stimulují pokožku hlavy, posilují vlasovou šachtu a stimulují kořen vlasů. Mezi vedlejší účinky používání topické žihlivy patří podráždění pokožky hlavy, svědění a mírné pocity pálení. Před použitím topického výtažku z kopřivy se doporučuje, aby jednotliví uživatelé provedli test alergické náplasti nebo konzultovali lékaře.

Nežádoucí účinky užívání ústní dutiny ústní patří poruchy trávení, plyn, nadýmání a potíže s močením. Některé typy lidí by neměly užívat doplňky z žihnutí, včetně těch, které mají poruchy srdce a ledvin. Při vstřebávání krevním řečištěm může extrakt z kopřivy způsobit, že tělo zadržuje přebytečnou tekutinu.

Alopecia areata pacienti někdy používají kopřivu pro ztrátu vlasů, protože předběžný výzkum ukázal tuto metodu mít nějaký úspěch v boji proti této autoimunní poruchy. Toto onemocnění způsobuje, že tělo vylučuje vlastní vlasy, protože to v podstatě odmítá jako hrozbu pro vlastní imunitní systém. Mnoho z těchto pacientů zkouší kopřivku v aktuálním formátu v naději, že znovu stimuluje růst vlasů.