Jak se zbavuji keloidů?

Existuje několik různých způsobů, jak se zbavit keloidů, a hodně závisí na tom, co je způsobilo, kde se nacházejí, a jak dlouho rostou. Obecně platí, že keloidy jsou vyvýšené kusy kolagenu, které se tvoří, když jizva tkáně narůstá nepravidelně nebo dokonce rychleji než rána léčí. Možná jste schopni odstranit drobné kousky s jednoduchými domácími léky, například pravidelným tlakem do oblasti často funguje a pravidelně tkáním místa s přírodními antiseptickými látkami, jako je olej z čajovníku, může také získat výsledky. Jiné řešení obvykle vyžadují zásah nebo alespoň dohled nad vyškoleným lékařem. Tekutý dusík aplikovaný na místo v pravidelných intervalech může v mnoha případech zmrazit růst a steroidní injekce mohou pomoci zmražením zevnitř ven. Velmi tvrdohlavé nebo otravné růsty mohou být také odstraněny chirurgicky, ačkoli toto řešení je obvykle vyhrazeno pro velmi extrémní případy, protože má tendenci nést mnoho rizik a možných vedlejších účinků.

Keloidy se mohou objevit kdekoli na těle člověka, ale jsou nejčastější na zadní straně, uši, na prsou a na ramenou. Mohou se vyvíjet v jizvařské tkáni jakéhokoli zranění nebo narušení kůže, včetně piercingů, kousnutí chlupů, akné a řezů. Tyto typy jizev mohou postihnout každého v jakémkoli věku.

Oni nejsou obvykle považováni za “normální” část léčby, ale ve většině případů tam není nic vlastně obtěžovat kolem nich, jeden. Stejně, možná budete chtít odstranit, pokud způsobují potíže. Keloidy jsou často lesklé a nevzhledné a mohou být bolestivé, pokud brání pohybu nebo po uzdravení dále rostou. V těchto případech lidé často hledají způsoby, jak je odstranit, od jednoduchých domácích prostředků až po pokročilejší lékařské postupy.

Přirozené metody doma jsou většinou dobré místo pro začátek, zvláště pokud jsou vaše keloidy malé nebo se právě vytvořily. Aplikovat tlak je obvykle snadný začátek, zvláště u malých keloidů, které se vyvinuly jako důsledek akné nebo piercingů ucha. Někdy stačí stisknout místo s rukou nebo několika prsty, ačkoli ve většině případů musí být tlak více či méně konstantní, aby byl účinný. Přiložení těsného obvazu nebo obalené gázy je často nejlepší kurz.

Olej z čaje a olej z vitamínu E lze aplikovat několikrát denně, aby se také zbavili keloidů. Ty pracují na izolaci kůže pod oděrem a mohou pomoci tkání zmenšit a nakonec zmizet. Každá z těchto přirozených metod vyžaduje čas na práci, takže člověk nemusí vidět výsledky až týdny nebo dokonce měsíce po zahájení léčby.

Mnoho lidí také považuje tekutý dusík za efektivní. Pravidelné aplikace této abrazivní látky mohou v podstatě zmrazit růst, obvykle zabíjením buněk, které ji připevňují k pokožce. Zmrazení keloidu často zahrnuje několik léčebných postupů, obvykle o jeden měsíc od sebe. Tato metoda je obvykle úspěšná, ale hodně závisí na velikosti růstu a na tom, jak pravidelně přijímáte léčbu. Existuje šance, že by tato léčba mohla trvale zesvětlit kůži, kde byl keloid umístěn, zvláště pokud je vaše kůže již na tmavší straně.

Steroidní injekce jsou další možností. Tyto injekce se obvykle podávají jednou za měsíc po dobu asi šesti měsíců, po které se keloidy obecně zplošňují na kůži a stávají se obtížnějšími. Další možností jsou křemíkové proužky, které se aplikují jako obvaz nad jizvu a zůstávají po celý den. Silikonové krémy se někdy také doporučují k léčbě příznaků spojených s keloidy, jako je pálení, svědění a bolest brnění.

Excizie, která je v zásadě chirurgická, může být použita, jestliže jsou všechny ostatní léčby neúspěšné. To je obvykle poslední možnost kvůli obavám, že nová chirurgická jizva vytvoří nový keloid. Lékaři často podávají steroidní injekce nebo záření po chirurgickém zákroku, aby se zabránilo novému růstu v místě incize.