Jak se vyrovnávám s bolestí z jizvy?

Tkáň jizvy se skládá z hustého, velmi tahového kolagenu založeného pojivového tkáně, který je z lékařského hlediska označován jako fibrotické tkáně a může být přítomen z různých důvodů, včetně poranění, chirurgie, traumatu nebo opakovaného pohybu. Pokud se tato vláknitá hmota ucítí nervy, pak může osoba pocítit širokou škálu bolesti související s tímto stavem. Ačkoli neexistuje jistý způsob, jak eliminovat bolest z jizvy, existuje řada postupů a akcí, které může osoba užívat ke snížení míry bolesti. Mezi způsoby, jak tuto bolest zvládnout, jsou léky proti bolesti, kortizonové injekce, chirurgie, masážní terapie a akupunktura. Nejlepší je, aby někdo, kdo má bolest jizvy, konzultoval s touto záležitostí s lékařem, než přijme plán bolesti.

Původem tzv. Jizvy je nadprodukce kolagenu a dalších materiálů během procesu hojení. Když je kloub, vaz, sval nebo jiná část těla traumatizována nadměrným užíváním, zraněním nebo chirurgickým zákrokem, tělo spouští spoustu fyziologických procesů určených k uzdravení. Tento léčebný proces může být často špatně měřen, což vede k přebytku jizvy. Tato jizva tkáně může ovlivnit pohyb okolních částí těla, což vede k bolesti, kromě toho, že se připojí k samotnému nervovému systému, což zhorší problém. Tento proces je složitý a nepřímý, takže je známo, že stupeň a doba trvání bolesti z jizvy jsou značně odlišné.

Stejně jako v případě mnoha chronických stavů bolesti, řízení bolesti z jizvy není perfektní vědou. Možnosti dostupné pro pacienty se však nadále zvyšují. Analgetika nebo léky proti bolesti jsou běžně užívány při léčbě chronické bolesti pro celou řadu onemocnění. Obvykle se dodávají ve formě pilulky a lze je zakoupit přes přepážku nebo na předpis. Mnoho takových léků existuje s různými silnými a vedlejšími účinky, takže je důležité, aby si člověk vyžádal lékařský posudek před tím, než se k takovému léčení zaváže.

Chirurgie je také volbou pro lidi, kteří mají bolest jizvy. Nejčastěji prováděná operace odstraňuje většinu nežádoucích tkání, aby zmírnila napětí. Tento postup je často specifický pro jednotlivé případy a nemusí být možný u určitých míst jizvy.

Masážní terapie při léčbě chronické bolesti z tkáně jizev využívá fyzický tlak k aktivnímu vypouštění tkáně tekutin, což zanechává měkčí a ohebnější tkáň. Akupunktura je starodávná alternativní medicína, která zahrnuje vkládání a manipulaci s malými ostrými předměty, obvykle jehlami, jako metodu pro změnu aktivity nervového systému. Tato praxe může pomoci snížit bolest. Kortizonová injekce může být také použita jako krátkodobá léčba – čtyři až šest týdnů – pro zánět a bolesti spojené s jizvou.