Jak se mohu vyhnout tomu, abyste dostali ledvinové kameny?

Ledvinové kameny jsou malé až velké kameny, některé velikosti golfových míčů a jiné menší než hrach, které se vyvíjejí v ledvinách a mohou vyžadovat chirurgický zákrok, pokud jsou příliš velké na to, aby se vydaly sami. Kameny mají čtyři typy: vápník, struvit, kyselinu močovou a cystin. Vápníkové kameny mohou vzniknout nadměrným množstvím vápníku v krmivech, struvit z ledvinových infekcí a příliš mnoho hořčíku a kameny kyseliny močové se tvoří, když má moč vyšší než normální obsah kyseliny. Cystinové kameny nemusí být snadné zabránit, protože jsou způsobeny typickým dědičným onemocněním. Jsou vzácné a mohou být léčeny léky a odstraněny kameny podle potřeby.

Existuje několik hlavních způsobů, jak předcházet ledvinovým kamínkům prvních tří typů. Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem je každý den vypít velké množství vody. Mnoho lékařů doporučuje konzumovat asi 12 sklenic denně.

Můžete použít nějakou šťávu, pokud máte strach z vody, ale nepoužívejte šťávy obohacené o vápník, pokud jste náchylní k kalciovým kamenům. Sklenici nebo dvě brusinkovou šťávu, která je oslazena jinými šťávami, může být užitečná, protože může pomoci snížit infekci močového měchýře a ledvin. Působí jako přirozený diuretik, který pomáhá tělu rychleji mizet moč. Méně infekcí ledvin je menší pravděpodobnost vývoje struvitových kamenů.

Chcete-li dále snížit infekci, při močení pokuste se zcela zničit močový měchýř. Může to být užitečné počkat minutu po ukončení močení a zkusit znovu. Také se ujistěte, že používáte koupelnu každých pár hodin během dne, místo toho, abyste ji drželi.

Měli byste omezit příjem kofeinovaných nápojů, což může způsobit příliš mnoho ztrát tekutin, příliš rychle. Kombinace několika šálků čaje denně a zmrzliny mají tendenci dát lidem větší riziko vzniku ledvinových kamenů. Možná se budete chtít vyhýbat všem kofeinům, pokud často získáte kameny, ale někteří lidé zjistí, že i když sníží příjem kofeinu na šálek nebo dva kávu, sódu nebo čaj, mohou zabránit tvorbě kamenů.

Navzdory změnám návyků v koupelně, příjmu kofeinu a příjmu vody někteří lidé mohou stále potřebovat léky, aby zabránili tvorbě ledvinových kamenů. To platí zejména v případě, že máte cystinové, struvitové nebo vápenaté kameny, které zůstávají nevyřešeny modifikací zvyků. Dokonce i když užíváte léky, může pomoci dodržovat výše uvedené doporučení, abyste snížili šance, že budete muset vypořádat se s bolestí spojenou s průchodem ledvinového kamene.