Jak mohu říct, jestli mám popraskané nebo pohmožděné žebro?

Pokud jste utrpěli zranění žebra, typ bolesti a další, související příznaky mohou naznačovat, zda jsou popraskané nebo pohmožděné. Ostré bolesti, obzvláště v boku, modřiny ve stejné oblasti jako je bolest, nepohodlí, které se zhoršují při pohybu, potíže s dýcháním a pocit napjatosti v hrudi může naznačovat zlomeninu nebo prasknutí. Měli byste vidět lékaře, pokud si myslíte, že vaše žebra mohou být rozbité, zvláště pokud máte problémy s dýcháním.

První věc, kterou je třeba zvážit, je, zda jste utrpěli úder nebo nehodu, která by mohla způsobit taková poškození žebra. Pokud jste například nedávno zasáhli do hrudníku, utrpěli pádu nebo utrpěli autonehodě, je pravděpodobné, že byste mohli trpět porušeným nebo pohmožděným žebrem. Stejně tak, jestliže jste měli onemocnění, které způsobuje, že násilně kašlete, může to také způsobit poškození žebra. Pokud byste naopak netrpěli takovými problémy, můžete nejlépe považovat jiné zdroje za pravděpodobnější příčiny vašich příznaků.

Umístění bolesti, o které se cítíte, se může ukázat jako silná indikace toho, zda máte prasklé nebo pohmožděné žebro nebo nějakou jinou záležitost. Pokud máte bolest, která je na vaší straně, je středně těžká až těžká a zhoršuje se, když se pohybujete nebo se ohýbáte, to může silně naznačovat problém s žebrem. Můžete také zaznamenat, že bolest v žebroch se zhoršuje, když dýcháte hluboce, smějete se, kašlete nebo kýcháte. Vaše potíže však mohou do jisté míry zůstat konstantní, bez ohledu na to, co děláte.

Možná si také všimnete, že kůže v oblasti, ve které máte pocit bolesti, se zdá být pohmožděná. Taková vnější známka se pravděpodobně rozvíjí, jestliže jste utrpěli zranění žeber v důsledku pádu, rány nebo jiného druhu nehody. Pokud by poškození žebra bylo způsobeno kašlem, může být vnější podlitina méně pravděpodobné.

Je důležité si uvědomit, že popraskané nebo pohmožděné žebro často není drobným problémem, který může být bezpečně ignorován. Někdy může zlomené žebro poškodit plicní tkáň. Jako takový je rozumné vidět lékaře pro léčbu případného poškození žeber. Navíc, pokud máte příznaky, jako je tlak na hrudi a dýchací potíže, vyhledejte okamžitou nouzovou péči.