Jak mohu použít spirulinu pro hubnutí?

Ti, kteří chtějí používat spirulinu pro snížení tělesné hmotnosti, obvykle spotřebovávají přibližně 500 miligramů denně, obvykle před jídlem. Lidé mají svou volbu mezi různými formami doplňku, přičemž si je užívají samostatně nebo v potravinách, ale všechny formy jsou bohaté na živiny, zejména bílkoviny, které údajně potlačují chuť k jídlu a zvyšují metabolismus. Výzkumní pracovníci dosud neprokázali, že je účinným nástrojem pro hubnutí nebo standardizují dávkování a že mohou spolupracovat s určitými léčebnými podmínkami a předpisy, takže každý, kdo je chce užívat, by měl nejprve poradit s lékařem.

Spirulina je druh spotřební mikroalga nebo cyanobakterie. Bledě zelená barva, obvykle roste tam, kde je teplá, ale lidé ji úspěšně kultivují v laboratořích po celém světě a zpřístupňují je v různých klimatických podmínkách. Většina toho, co lidé jedí, je z rodů Arthrospira platensis a Arthrospira maxima. Ačkoli to opravdu nebylo na trh jako výživový doplněk až do sedmdesátých let, lidé ji konzumovali po stovky let, obvykle je sklízet a sušit do koláčů. Aztéci, velká říše mezomamerických lidí, kteří žili kolem dnešního města Mexika, ji údajně sklízeli jako zdroj potravy již v 15. století.

Aby se spirulina snadněji konzumovala, výrobci ji vložili do několika forem, včetně formy pilulky, která je společná s mnoha dalšími vitamíny a doplňky. Verze vloček je vhodná pro kropení na potraviny, jako jsou například saláty, a někteří jednotlivci dávají přednost práškovému typu, protože se snadno smíchají s džusy a jinými nápoji, jako jsou sušenky. Tyto druhy jsou také dobrou volbou pro lidi, kteří mají potíže s polykáním tablet, ale neposkytují pohodlí při předběžném měření. Osoba si může vybrat ten, který nejlépe pracuje vzhledem ke svým stravovacím zvyklostem.

Dávka, kterou většina společností podporuje pro dospělé, je 500 miligramů denně, což činí asi čtyři až šest tablet, ale některé zdroje narazí dávku až na osm tablet. Částka, kterou je třeba učinit, není standardizována, nicméně zčásti proto, že stále probíhají výzkumy o výhodách a nevýhodách řas. V některých oblastech jeho status jako doplněk znamená, že hlavní regulační úřady pro potraviny nesledují ani nekontrolují, jako tomu je v případě Spojených států amerických pro potraviny a léčiva (FDA). Většina odborníků v oblasti lékařství doporučuje nejdříve konzultovat, než je přidá do stravy pro osoby mladší 18 let.

Ideální čas, abyste si vzali spirulinu na hubnutí, je obvykle před jídlem a většina doporučení zasáhne okno 15 minut až hodinu před jídlem. Myšlenka spočívá v tom, že konzumace doplňku během tohoto období potlačuje chuť k jídlu, čímž je fyzicky jednodušší udržet porce pod kontrolou. Mnoho lidí to vezme během jídla, nicméně, přidá je k jejich hlavní pokrmy nebo nápoje. V některých případech, jako například v případě, že se člověk jednoduše snaží získat živinný nárůst spíše než omezit, kolik pohlcuje, je obvykle lepší užívat řasy po jídle. Někteří lidé hlásili nějakou nevolnost, pokud se ji pokusí použít po pravidelném jídle.

Tento doplněk je bohatým zdrojem mnoha živin, včetně riboflavinu, thiaminu, kyseliny listové, vitaminů A, C, D a E, zinku, železa, vápníku, draslíku a aminokyselin, jako je kyselina gama linolénová. Všechny tyto látky hrají roli při udržování dobré fyzické funkce a provádění metabolických procesů, takže jsou rozhodující pro to, aby mohli cvičit a spálit maximální množství kalorií. Skutečné tvrzení o slávě spiruliny pro snížení tělesné hmotnosti je ovšem to, že se jedná o přibližně 60% bílkovin, což může způsobit, že počet na stupnici klesne z několika důvodů.

Protein zpomaluje, jak rychle se jídla přesouvají zažívacími orgány a stabilizují hladinu cukru v krvi, což pro většinu lidí znamená pocit plné déle, stejně jako nedostatek dalšího občerstvení nebo jíst velké množství při následných jídlech. To také vyžaduje více energie k rozkladu a použití v porovnání s tuky a sacharidy. Kromě toho tělo využívá bílkoviny k vytváření svalové tkáně, která nakonec využívá více kalorií k udržení v průběhu času a revitalizaci metabolismu – jiným způsobem, čím je člověk slabší, tím více energie spaluje. Spirulina je jednou z možností, kterou lidé potřebují pro získání těchto výhod získat některé dietní bílkoviny.

Žádné výzkumné studie neukázaly, že použití spiruliny pro úbytek hmotnosti je účinné. Není jasné, zda se jedná o řasy nebo jiné možnosti životního stylu, které často doprovázejí užívání doplňků, jako je konzumace nízkokalorických potravin a cvičení, které vedou ke zklidnění. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu tvrdí, že člověk by musel konzumovat poměrně trochu řasy, aby to dělal hodně dobře, a že někdo může získat podobné množství bílkovin v menších porcích jiných potravin, jako je maso nebo ořechy. Obecná shoda lékařských odborníků spočívá v tom, že i když je přidává do stravy, pravděpodobně nebude bolet, je to drahá cesta, jelikož je to asi 30krát dražší na gram než většina dalších proteinových možností.

Tato látka má potenciál stimulovat imunitní systém. Pro mnoho lidí je to vynikající přínos, ale jedinci, kteří mají specifické autoimunitní stavy, jako je artritida a roztroušená skleróza, by obecně neměli užívat spirulinu pro snížení tělesné hmotnosti, protože může tyto nemoci zhoršit. Může také interagovat s řadou léků předepsaných pro potlačení imunitního systému, jako je mykofenolát, mexotrexát a cyklosporin. Lidé s fenylketonurií, což je podmínka, že je pro někoho obtížné zacházet s fenylalaninem, aminokyselinou, kterou obsahují řasy a jiné potraviny, by se měl také vyhnout tomuto produktu. Doplněk obsahuje vysoké množství vitaminu K, takže není dobré pro lidi, kteří užívají antikoagulační léky.

Někdy spirulina obsahuje kontaminující látky nazývané mikrocystiny, které mohou při konzumaci způsobit zažívací potíže a případně i rakovinu. Další obavou je, že kovy občas nalézají cestu do kultur řas, přičemž rtuť je obzvláště důležitá. Výběr spolehlivého výrobce nebo prodejce může zlepšit kvalitu doplňku a snížit riziko těchto otázek.