Jak mohu léčit klindamycin vyrážku?

Nejlepší léčba vyrážky klindamycinu obvykle přeruší léčbu. Pokud to není možné, nebo se zdá, že vyrážka je poměrně mírná, některé topické léky mohou kontrolovat ohnisko a učinit pacienta pohodlnější. Někdy je drogová vyrážka doprovázena bolesti hlavy, puchýřkami a těžkou nevolností, v takovém případě může mít pacient vážnou reakci na léky. Tito pacienti mohou vyžadovat hospitalizaci pro zvládnutí reakce. Lékař nebo lékař může provést hodnocení s cílem určit nejlepší možnost.

Někteří pacienti, kteří užívají antibiotikum clindamycin, vyvolávají kožní vyrážky. Mohou začít s drsnou, zčervenání pokožky, která se může stát suchá, vločkovitá nebo rozervaná. U pacientů, kteří nejsou na žádných jiných lécích, lze snadno označit klindamycin za viníka. Lékař může doporučit zastavení léčby a přechod na jiné antibiotikum. Během tří až pěti dnů by se clindamycinová vyrážka měla vyčistit.

Zatímco se zotavuje po stažení léku, někteří pacienti mohou používat topický hydrokortison nebo antihistaminiky ke snížení svědění. V tomto období mohou pomoci i hydratační látky. Je důležité vyhnout se poškrábání na vyrážku, i když je to svědění nebo bolestivost, protože to může způsobit léze v kůži. Mohou způsobit náchylnost k infekci a mohou způsobit zjizvení.

V případech mírné klindamycinové vyrážky může lékař doporučit pacientovi držet lék, zejména pokud je kurz téměř u konce. Tito pacienti mohou užívat topické léky ke zvládnutí vyrážky a musí je sledovat pro příznaky progrese. Pokud se vyrážka s clindamycinem zhorší nebo pokud se u pacienta objeví sekundární příznaky, které svědčí o závažné reakci včetně potíží s dýcháním, únavou a bolestmi hlavy, může být nutné drogu zastavit. Pacienti by měli hlásit změny ve svém stavu lékaři nebo lékaři, kteří mohou určit, zda jsou ohroženi závažnými reakcemi.

Po anamnéze výskytu klindamycinu může být nutné v budoucnu léky vyhnout. Pacienti mohou diskutovat o alternativách k tomuto antibiotiku v případě, že potřebují předpis, aby zjistili, zda je k dispozici lepší lék. Alergické reakce, jako je vyrážka, se při budoucí expozici mohou zhoršit a existuje riziko závažných komplikací. Zatímco tyto případy jsou vzácné, je-li k dispozici jiný lék jako alternativa, může být doporučeno udržet pacienty bezpečnější a zdravější. Může být také vhodné se zeptat, zda existuje riziko nežádoucích účinků na související léky a zda se jim musí také vyhnout.