Jak běžná je dna u dětí?

Dna u dětí je neobvyklá. Příznaky spojené s tímto stavem nejsou zpravidla postiženy jednotlivci, kteří ještě nezažili pubertu. Negativní fyzické stavy, které mohou vést k tomuto stavu, však mohou vzniknout v raném dětství.

Stav známý jako dna je způsoben akumulací kyseliny močové v kloubech, obvykle zápěstí, kotnících, velkých prstů a prstů. Obvykle způsobuje otoky v kloubech a okolních tkáních, některé zarudnutí a mírnou až silnou bolest. Tato podmínka obvykle postihuje muže ve věku od 13 do 75 let a může se také objevit u žen, které prodělaly menopauzu.

Další faktory, které mohou pomoci při určování, zda jednotlivec trpí dnou, patří genetická dispozice, strava a celkové zdraví. Ti, kteří sestoupili z řady pacientů trpících dny, mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou trpět těmito příznaky. Tito jedinci jsou často nedostatečně v klíčovém enzymu v těle, který pomáhá zpracovávat puriny v potravinách, což může vést k tvorbě kyseliny močové. Každý, kdo jí dietu s vysokým obsahem purinu, jako je maso, pstruh a fazole, a nápoje mezi jedním a dvěma alkoholickými nápoji denně je rovněž ohrožena. Tyto potraviny zvyšují množství kyseliny močové v krvi a zabraňují tomu, aby tělo vyloučilo.

Přestože dna u dětí často nedochází, jejich tělo může v mladém věku začít vytvářet nadměrnou kyselinu močovou v krvi. Je neobvyklé, že každé dítě, které doposud neproběhlo pubertu, má záchvat plného dna, včetně otoku a bolesti, která je spojena s tímto typem epizody. Děti si však zvyknou na své stravovací návyky brzy v životě a tyto návyky určují typy potravin, které jedí jako dospívající a dospělí. Děti, které jsou geneticky náchylné k dnu a které nejí zdravou stravu ani pravidelně cvičí, mohou zažít útok, jakmile prožívají pubertu.

Děti, které vyrůstají ve stravě s vysokým obsahem fruktozových cukrů a nízkým obsahem vlákniny, mají statisticky větší pravděpodobnost, že budou trpět zdravotními problémy později v životě, včetně dny. Vznik cukrů a živočišných bílkovin v krvi může vést k zvýšenému množství kyseliny močové, která může položit základy v těle pro budoucí útok dny u dětí. Pravidelné cvičení, zvyšování příjmu vlákniny v každodenní stravě a pití velkého množství vody může snížit pravděpodobnost dny, která vede k útoku v dospívání.