Co způsobuje svědění hýždí?

Svrbení hýždí může být pro mnoho lidí obtížným a trapným problémem. Zatímco existuje několik různých možných příčin svědivého zadku, většina z nich není vážná a může být léčena doma. Některé možné příčiny zahrnují kožní stavy, jako je ekzém nebo psoriáza, houbové infekce, jako je kožní onemocnění, nebo citlivost na mýdla nebo detergenty. Léčba obvykle spočívá v použití léčivé masti nebo přepnutí na mírnější typ mýdla nebo pracího prostředku.

Ekzém je častou příčinou svrbení hýždí. Ekzém je stav kůže, který má tendenci běžet v rodině a způsobuje suchou a svědící kůži, zarudnutí a podráždění. Příznaky mohou zmizet po dlouhou dobu a pak se najednou znovu objeví. Udržování pokožky správně zvlhčené je nejdůležitějším krokem při zmírnění příznaků ekzému. Pokud je kůže rozbitá kvůli nadměrnému poškrábání nebo odlupování kůže, na postižené oblasti by měla být aplikována antibiotická mast.

Psoriáza je dalším potenciálním důvodem pro svědění hýždě. Tato podmínka je také myšlenka běžet v rodinách a obecně způsobuje tlusté červené oblasti kůže, které mají vločkované záplaty, které mají tendenci způsobovat spoustu svědění. Jako ekzém, tento stav často přichází a jde. Krémy a masti obsahující uhelný dehet nebo kortizon jsou k dispozici přes pult a často se používají ke zmírnění symptomů psoriázy.

Kožní onemocnění je typ infekce kůže, která je způsobena houbou a může vést ke svědění hýždí. Plísňové infekce jsou poměrně běžné a mohou být obvykle léčeny doma. Na rozdíl od ekzému a psoriázy je kožní onemocnění nakažlivý a může být přenášen z osoby na osobu přímým kontaktem. Ringworm se obecně objevuje jako červená, šupinovitá oblast na kůži, která je často ve tvaru kroužku. Většina případů kožních onemocnění nevyžaduje lékařskou péči a může být ošetřena doma s volně prodejnými léky proti houbám.

Někteří pacienti zjistili, že mýdla a detergenty přispívají k rozvoji svědění hýždí. Například mýdla používaná v době koupání, která obsahují parfémy nebo jiné drsné chemikálie, mohou dráždit pokožku a způsobit svědění, a to buď s vyrážkou nebo bez vyrážky. Totéž platí pro prací prostředky používané k praní prádla, které se přímo dotýkají postižené oblasti. Přechod na jemnější mýdlo nebo prací prostředek může být vše, co je potřeba pro zmírnění svědění.