Co způsobuje mravenčení stehna?

Většina případů, které zahrnují jakýkoli druh parestézie, včetně mravenčí stehna, jsou nějakým způsobem spojeny s nervy. Jednou společnou příčinou mírného stehna je stav známý jako meralgie paresthetica, která často zahrnuje zachycení nervu v blízkosti páteře. Tento stav má obvykle vnější příčiny a typicky není nevratný. Jiné příčiny mravenčení mohou být závažnější, včetně roztroušené sklerózy a poruch nervů nebo páteře. Pokud stehenní brnění pokračuje delší dobu, doporučuje se vyhledat lékařskou pomoc, abyste vyloučili vážné stavy.

Meralgia paresthetica se týká stavu, kdy jsou nervy zodpovědné za pocity v jedné nebo obou stehnech komprimovány. Když jsou nervy narušeny takhle, může to způsobit to, co je často popsáno jako pocit kolíků a jehel, které píchají kůži. Může také postupovat až k bodu, kdy se stehno zcela znecitliví. Mnoho různých stavů může způsobit nervovou kompresi, i když některé běžné faktory zahrnují těhotenství, povolání vyžadující opotřebení těžkého pásu a obezitu.

Může být také možné, aby oděv známý jako hubené džíny stlačila boční femorální kožní nerv. Tyto kožní úzké kalhoty mohou působit značný tlak na nervy podobným způsobem jako jiné rizikové faktory pro meralgii paresthetica. Ne každý, kdo nosí hubené džíny, zažije mravenčí stehno, ačkoli je to potenciální vedlejší účinek, který je třeba vzít v úvahu.

Bez ohledu na příčinu se meralgie paresthetica obvykle vyčistí během několika týdnů nebo měsíců, pokud se odstraní tlak na nerv. Lidé s nadváhou mohou najít úlevu při úbytku hmotnosti a ti, jejichž brnění je způsobeno pracovním stresem, mohou být doporučeni, aby strávili méně času na nohou. V případech, kdy je nervová komprese způsobena štíhlými džínami, může prostě nošení volného oblečení vést k oživení. Některé případy mohou vyžadovat operaci nebo léky.

Jiné závažnější stavy mohou také vést k mravenčení stehna. Fyzické poškození páteře nebo boční femorální kožní nerv může interferovat s normálním vnímáním. Je také možné, že autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, se projeví příznaky mravenčí stehna. Toto onemocnění zahrnuje imunitní systém napadající ochranné buňky, které pokrývají nervy, a často budou mít jiné příznaky, včetně slabosti a ztráty rovnováhy. Zatímco neexistuje lék na roztroušenou sklerózu, včasná diagnóza může pomoci při konstrukci efektivního léčebného plánu.