Co můžu dělat o tmj bolesti?

Temporomandibulární porucha kloubů (TMJ) je lékařský termín, který se používá k označení zánětu jednoho nebo obou kloubů, které spojují dolní čelist s čelistí. Stav je charakterizován bolestí, konkrétně nazývanou bolest TMJ. Příznaky mohou být akutní nebo chronické a mohou bránit schopnosti mluvit, žvýkat jídlo, vykreslit obličej nebo dokonce dýchat. Navíc TMJ bolesti a záněty často migrují do jiných oblastí, které mohou sloužit jako spouštěcí body, jako jsou zuby, podkladové pojivové tkáně a nervy. Z tohoto důvodu je TMJ často spojována s větším rozsahem poruch známých jako syndrom myofasciální bolesti.

TMJ může být způsobeno různými způsoby ústního chování. Například neustálá žvýkání žvýkačky nebo kousání nehtů může opakovaně tlačit čelist příliš daleko dopředu nebo stranou. Špatné řečové vzory nebo zanedbávání pravidelného setkání s zubařem mohou být také na vině. Kromě toho je temporomandibulární kloub náchylný k poruchám, které postihují jiné klouby v těle, jako je artritida. Nejčastější příčinou TMJ je však bruxismus, což je stav, který zahrnuje obvyklé zatažení čelisti a / nebo broušení zubů.

Bez ohledu na příčinu může být bolest konstantní a těžká. Bolest nemusí být cítit pouze na čelist a obličej, ale může se rozšířit i do uší. Naštěstí nejlepším způsobem, jak zmírnit bolest, je ukončit chování, které ji vytvořilo. Samozřejmě, toto se nemusí vztahovat na bolesti s TMJ spojenou s nesouosost nebo poraněním čelisti. I v těchto případech je však stále několik možností péče o sebe.

Použití vlhkého tepla na postižené místo je užitečné pro mnoho lidí. Případně může mít ledový obal poměrně omezený zánět. Při konzumaci měkkých pokrmů a zabránění roztažení úst během výbuchu bude čelist umožněno odpočívat ve své přirozené poloze. Relaxační techniky mohou také pomoci snížit bolesti TMJ spojené s bruxismem. Jednoduché cvičení podél této linie je jemné cvičení vzduchu mezi mírně rozdělenými rty a opatrností nedovolit, aby se horní a dolní zuby spojily.

Občas může být nezbytné rychle užívat nesteroidní protizánětlivé léky, které rychle sníží zánět a bolest. Tyto léky bez předpisu zahrnují aspirin, acetaminofen, ibuprofen a naproxen. Tricyklické antidepresiva, jako je amitriptylin nebo nortriptylin, byly také použity k úspěšné léčbě bolesti s TMJ. Tyto léky však musí být předepsány lékařem a mohou mít nežádoucí vedlejší účinky, jako je ospalost.

V extrémních případech může být zaručena náhrada implantátu kloubů (čelistí) čelisti. Uvědomte si však, že samotná bolest není obvykle rozhodujícím faktorem pro provedení tohoto postupu. Ve skutečnosti je zpravidla vyhrazena těm, kteří podstoupili rozsáhlé trauma nebo zranění čelisti.

Je třeba také poznamenat, že neexistuje žádný regulační orgán nebo certifikace, která by upravovala léčbu poruch TMJ. Zkrátka to znamená, že ani Americká stomatologická asociace (ADA) ani Americká lékařská asociace (AMA) neuznávají léčbu poruch TMJ jako specializaci v oboru stomatologie nebo medicíny. Je zřejmé, že to může znemožnit nalezení kvalifikovaného praktického lékaře. Nicméně, nejlepší postup je konzultovat zubaře a diskutovat o postoupení praktického lékaře, který má zkušenosti s muskuloskeletálními a myofasciálními poruchami.